משפחה

סינון חדרים

לגלות את ההיסטוריה היהודית דרך המוזיקה

November 21rd, 2019קטגוריה: משפחה
במוזיאון המוזיקה העברית הקסם והיופי ניבטים לעיניכם מכל עבר. אם תלכו בעקבות הצלילים, תגלו באחת מפינות המוזיאון קבוצת ילדים ומבוגרים היושבים במעגל ומנגנים בתופים. התופים וכלי נגינה אחרים המוצגים במוזיאון, הגיעו במקור מתימן, מאתיופיה וממדינות אחרות באזור שבהן חיו קהילות יהודיות במשך מאות שנים. במוזיאון, השוכן בתוך בניין אבן עתיק בשכונת נחלת שבעה שבמרכז העיר, ישנם חדרים נוספים המלאים בכלי נגינה מאירופה, מרוקו ומרכז אסיה, שגם בהם גרו קהילות יהודיות עתיקות יומין.
המוזיאון מאפשר לאנשים להתוודע לכל יהדות התפוצות, באמצעות חוויות מוזיקליות, אומרת נחמה האוזמן, מדריכה במוזיאון, אשר נפתח לפני שלוש שנים כחלק ממתחם כיכר המוזיקה הכולל מסעדות ומופעים מוזיקליים מדי יום. "המוזיאון מאוד אינטראקטיבי"
יש לתאם מראש סיורים מודרכים, שבהם הקבוצות עוברות בין החדרים השונים, שכל אחד מהם מעוצב בסגנון האופייני לאזור מוצאם של כלי הנגינה המוצגים. החדרים המוקדשים למרכז אסיה מעוצבים עם תקרה עשויה כיפות צבעוניות ואריחים כחולים וירוקים בהירים על הקיר. בחדר זה נחמה משתמשת בשני מקלות עץ שעימם היא פורטת על סנטור, כלי נגינה שמקורו בפרס. היא גם נושפת בקורנאי, כלי דמוי חצוצרה שגם היום עדיין מנגנים בו בחתונות בקהילה היהודית הבוכרית, ששורשיה באוזבקיסטאן וטג'יקיסטאן.
המשתתפים בסיורים המודרכים יכולים לנסות לנגן על כלי הנגינה. מבקרים עצמאיים יקבלו טאבלט עימו יוכלו לקבל הדרכה וירטואלית בזמן שהם מסיירים במוזיאון.
לאחר סיור בחללים המציגים מוזיקה יהודית מכל העולם, גולת הכותרת היא חדר המציג דגם של בית שני ומספר על כלי נגינה, אשר על פי המסורת היהודית ניגנו בהם בבית המקדש הראשון והשני. המבקרים יכולים גם להרכיב משקפיים וירטואליים ואוזניות ולהרגיש כאילו הם נכנסים לבית המקדש ושומעים נגינת נבל, חלילים וכלי נגינה אחרים.

המוזיאון נמצא ברחוב נחלת שבעה 10. לתיאום סיור מודרך או ביקור עצמאי, שלחו מייל לכתובת contact@hebrewmusicmuseum.com או טלפנו 02-540-6505.

טיול בין הוורדים

November 21rd, 2019קטגוריה: משפחה
בקריית הלאום בירושלים, בין משכן הכנסת לבית המשפט העליון, חבויה אחת משכיות החמדה הרומנטיות ביותר של העיר: גן וואהל לוורדים. יותר מ-15,000 שיחי ורדים צומחים בריאה ירוקה זו המשופעת בפסלים, עצים, מזרקה ואף אגם מלאכותי. יש בו מסלולי הליכה ומדשאות מוריקות מושלמות לעריכת פיקניק, והאוויר מלא תמיד בניחוח ורדים מתקתק.
נעים להסתובב בפארק לאורך כל ימות השנה, אולם התקופה המרהיבה ביותר היא חודש מאי, כאשר הוורדים פורחים
אומרת דלית קסלסי, אוצרת הוורדים של הגן והאחראית על צמחי הגן זה יותר משלושים שנה. עשרות עציצים של שיחי ורדים קטנים המוכנים לשתילה מונחים מחוץ למשרדה שבפארק.
אנחנו תמיד מוסיפים ורדים חדשים
אומרת דלית. הגן הוא מקום אידאלי לטיול רומנטי זוגי, לשבת על ספסלים מבודדים או להצטלם על רקע אלפי ורדים. זהו גם מקום מרתק למי שמתעניין בפרחים. למעשה, קבוצה של מגדלי ורדים מקומיים סייעה בהקמת הפארק בשנת 1981 על מגרש ריק בבעלות הממשלה. הפארק מומן על ידי הקרן לירושלים ומתוחזק על ידי העירייה, והוא מכיל כיום יותר מ-450 זני ורדים מרחבי העולם.
השלטים ברחבי הפארק מציינים את סוגי הוורדים השונים. בספרייה הציבורית הקטנה של הגן, השוכנת ליד משרדה של דלית, ישנם ארבעה ארונות מלאים בספרים ובמגזינים בנושא ורדים בשפות שונות, למי שרוצה לקרוא על ההיסטוריה של הצמחים או ללמוד על גידול ורדים.
בינתיים, רוב המבקרים בגן באים להתרשם מהשקט ומהיופי שלו, אומרת דלית. למי שמתכנן סיור במשכן הכנסת או בבית המשפט העליון גן הורדים הוא תחנת עצירה נחמדה, וניתן לשלבה גם עם ביקור בתחנה לחקר ציפורים בירושלים.

הכניסה לפארק חינם. ניתן להזמין סיורים מודרכים המספרים על הוורדים בפארק ועל ההיסטוריה שלו בעלות של 220 שקלים לשעה בטלפון 02-563-7233 או במייל wohl@jerusalem.muni.il. במהלך חודש מאי נערכים מדי יום סיורים מודרכים ללא תשלום.

"יד לקשיש": תעסוקה והעצמה לקשישים

November 21rd, 2019קטגוריה: משפחה
זה קורה מדי יום בבניין אבן ישן בשכונת מוסררה בירושלים. כ-300 קשישים נאספים בו יחדיו, מציירים על קרמיקה, כורכים ספרים, מכינים נייר ממוחזר ועוסקים במלאכת יד מסוגים שונים ומייצרים מוצרים שרבים בהם מוצעים למכירה בחנות המקוונת של עמותת "יד לקשיש". אולם העמותה היא הרבה מעבר לכך, כפי שמעידה על כך ברכה, בת 62, אחת המשתתפות בפעילות המבורכת הזו.
יד לקשיש נותנת לי סיבה לקום בבוקר,
היא אומרת, בעת שהיא מציירת בצבעים עליזים על משי שיהפוך לתמונה התלויה על הקיר.
אני גרה לבד, ולהיות חלק מקבוצה תורם למצב הרוח שלי
העמותה מעסיקה קשישים מדי יום במשך מספר שעות במלאכת יד וביצירת מוצרים אחרים ומשלמת להם קצבה חודשית. היא גם נותנת להם ארוחת חמה ודמי נסיעה חינם. כל מי שעבר את גיל הפנסיה ובעל הכנסה נמוכה זכאי להשתתף.
יש לנו פרויקטים לכולם, ואנו מנסים למצוא תעסוקה בהתאם לכישוריהם וליכולותיהם
אומרת ג'ולי גסנר, מנהלת קשרי הקהילה ב"יד לקשיש".
העמותה נוסדה בשנת 1962 על ידי מרים מנדילוב, מורה בתיכון שהבחינה שקשישים רבים בירושלים, ועולים חדשים בפרט, בודדים ומתקשים להתקיים כלכלית. בתחילת הדרך אספה מרים שמונה קשישים ולימדה אותם לכרוך ולתקן ספרים. בתי ספר ולקוחות נוספים התחילו להביא להם ספרים לתיקון ועד מהרה הארגון החל לצמוח. כעת יש לעמותה תשעה בתי מלאכה המייצרים מוצרים שונים, החל מקרמיקה ועד נייר ממוחזר ותכשיטים. גילם הממוצע של המשתתפים הוא 80. גם היום רוב המשתתפים הם עולים, רבים מהם מברית המועצות לשעבר, אבל יש גם מאתיופיה, מרוקו וארצות הברית.
המקום הוא אות ומופת להזדקנות בריאה ופעילה
אומרת רלי שוורץ-צור, מנכ"לית העמותה. מדי שנה מגיעים לעמותה מבקרים רבים הלומדים על תולדות העמותה, מסיירים בבתי המלאכה ומשוחחים עם המשתתפים. הסיורים הם חלק חשוב מהעמותה, אומרת רלי, הם אינם כרוכים בתשלום אך יש לתאם אותם מראש.
אנו רוצים שאנשים יראו מה עושים כאן, 
היא אומרת.
הסיורים מעודדים גישה חיובית כלפי קשישים. כשבאים לכאן, רואים את האנשים עסוקים בעשייה וזה מדהים ומעורר השראה
לאחרונה התחילה "יד לקשיש" לתת למבקרים הזדמנות לקחת חלק ביצירה לצד הקשישים. קבוצות של עשרה אנשים ומעלה יכולות, בתיאום מראש, ליצור בבתי המלאכה ולקחת הביתה את היצירות שהכינו.
זוהי באמת חוויה משמעותית
חנה בת ה-83, מורה אמריקאית בגמלאות, יושבת ביום סתווי ומציירת רימונים על כרטיסי ברכה בעבודת יד העשויים מנייר ממוחזר.
אני אוהבת לצייר, והמקום הזה נותן לי הזדמנות לעשות זאת
היא אומרת. חפצי נוי לבית ופריטי יודאיקה שמכינים ב"יד לקשיש" מוצגים באחד מחלונות הכניסה של מלון ענבל. הפריטים מוצעים למכירה בחנות המתנות של "יד לקשיש" ברח' שבטי ישראל14 או בחנות המקוונת.
ניתן להזמין סיורים באופן מקוון או בטלפון: 02-628-7829. ניתן להזמין סדנאות בטלפון: 02-628-7829 או במייל info@lifeline.org.il. המחירים נעים בין 50 ל-100 ש"ח לאדם.

ציירו לעצמכם מזכרת קטנה מירושלים

August 29rd, 2019קטגוריה: משפחה
בסטודיו הקטן לאומנות, הנמצא לא רחוק משוק מחנה יהודה ההומה, עומד שולחן מלא ספלים, מזוזות ואריחים מקרמיקה צבועים בצבע טרי. מברשות צבע טבולות בירוק בהיר, ורוד וסגול מפוזרות על השולחן.
זה שולחן הבלאגן, יצירות שעדיין בעבודה
אומרת שפרה פנדרק, מייסדת JClay, סטודיו לצביעת קרמיקה. כלי הקרמיקה שעל השולחן יעברו בקרוב גלזורה ושריפה בתנור. הגלזורה והחום האינטנסיבי של התנור יהפכו את הצבעים החוורים לגוונים עזים ומבריקים.
אנשים תמיד מחכים לראות כיצד ייראו היצירות שלהם לאחר שהן יוצאות מהתנור, לראות מה קרה לצבעים
אומרת שפרה
אני גם אוהבת לראות מה אנשים יוצרים, מה עולה בראשם
המבקרים ב-JClay יכולים לבחור מבין עשרות כלי קרמיקה – החל מספלים וצלחות ועד פריטי יודאיקה כמו כדים לנטילת ידיים, קערות של פסח וחנוכיות. לאחר מכן הם יושבים ליד שולחנות בסטודיו שחלונותיו הגדולים משקיפים לרחוב, ומציירים על הכלי בכל צבע או סגנון שיבחרו.
ולא צריך בכלל כישרון אומנותי. אנשים נכנסים ואומרים שאין להם ניסיון באומנות, אבל יוצרים דברים נפלאים
אומרת שפרה. לאחר שהפריטים נצבעו, שפרה והצוות שלה מצפים אותם בגלזורה ושורפים אותם בתנור, תהליך שיכול להימשך עד שבוע. לאחר מכן הפריטים מוכנים ואפשר לקחת אותם הביתה.
שפרה, שעבדה כמורה בתיכון בלונדון, פתחה את JClay לא רק כסטודיו שבו אנשים יכולים לעסוק באומנות, אלא גם כמקום המאפשר למבקרים ליצור בעצמם מזכרת מירושלים.
רציתי לתת לאנשים הזדמנות ליצור משהו שיוכלו לקחת איתם הביתה,
היא אומרת.
פריטים רבים קשורים למסורת ולאתרים בירושלים ובארץ, רימונים, מסגרות תמונה בצורת הכותל המערבי ואפילו דגם מוקטן של קבר רחל. לסטודיו מגיעים ילדים, משפחות, וגם זוגות בדייט. אנחנו רוצים שתהיה אווירה מזמינה, שאנשים יוכלו ליהנות מזמן איכות יחד, להירגע ולדבר בזמן העבודה, זה אחד הדברים שהכי יפים לראות".

מחיר ציור על קרמיקה נע בין 30 ל-180 ש"ח, תלוי בגודל הפריט. בנוסף, ישנה עלות צביעה נוספת בסך 20 ש"ח לכל פריט. מומלץ להזמין מקום מראש, ולתיירים מומלץ להמתין לפחות שבוע עד להשלמת תהליך ייבוש היצירה בתנור. ניתן לשלוח את היצירות המוכנות לבית המלון תמורת תשלום נוסף.

שמורת טבע בלב ירושלים

March 26rd, 2019קטגוריה: משפחה
עמק עם שטחי מרעה רחבי ידיים, עצים ובריכות מים... המקום הפסטורלי והקסום הזה שוכן בלב ירושלים, ובו חי גם עדר צבאים הולך וגדל. באביב האחרון נולדו בעדר 11 עופרים וכך עלה מספר הצבאים ל-38. עמק הצבאים הוא שמורת טבע נדירה בירושלים, הנמצאת בין שכונת הקטמונים לשכונת גבעת מרדכי ותחומה על ידי דרך מנחם בגין.
"המקום הזה הוא כמו גן עדן, שכיית חמדה אמיתית",
אומרת טל פרי, תושבת גבעת מרדכי הנמצאת במרחק דקות הליכה מהפארק, אשר הייתה בין תושבי המקום שלקחו חלק במאבק שנמשך למעלה מעשור למען הקמת השמורה. הפארק פתוח מדי יום ומציע מסלולי הליכה, אזורי ישיבה מוצלים ותחנות תצפית על חיות הבר. נערכות בו גם פעילויות לילדים ואירועים נוספים. בנוסף לצבאים, מצויים בפארק גם ציפורים, צפרדעים וסוגים שונים של פרחי בר. צבאים חיו שנים רבות בגבעות ובאזורים הירוקים סביב ירושלים, והם גם מוזכרים מספר פעמים בתנ"ך. טל מספרת כי במשך עשרות שנים הם נדדו בשטח הפתוח שהפך בסופו של דבר לעמק הצבאים. בתחילת שנות האלפיים, תוכנית לבניית מאות יחידות דיור באזור איימה לשים קץ למקום הגידול של הצבאים ולחסל את אחד השטחים הירוקים המעטים של העיר. שטחים פתוחים אלו בעיר המכונים "הריאות הירוקות" של העיר חשובים לשמירה על אוויר נקי ומאפשרים לאנשים להיות קרובים לטבע, לדברי החברה להגנת הטבע המנהלת את הפארק יחד עם עיריית ירושלים. טל הייתה אחת מעשרות התושבים המקומיים שעבדו שכם אל שכם עם החברה להגנת הטבע כדי לעצור את הפיתוח העירוני באמצעות הפגנות ועצומות, ובסופו של דבר הביאו לכך שהעירייה הודיעה שהאזור יהפוך לשמורת טבע.
"הפארק הוא פרי מאבק"
אמר ראש העיר ירושלים לשעבר, ניר ברקת, בחנוכת הפארק בשנת 2015. כאשר הפארק נפתח היו בו שלושה צבאים בלבד, כיוון שחלק גדול מהעדר שחי באזור נדרס על ידי מכוניות או מצא את מותו בשל אכילת פסולת פלסטיק, מסבירה טל. לפארק הובאו עוד מספר צבאים מגני חיות מרחבי הארץ ועד מהרה הם החלו להתרבות והעדר גדל.
"זה אומר שהם מרגישים טוב ובנוח במקום",
אומרת טל. כעת יש גדר המונעת מהצבאים לרוץ לכביש, וצוות הפארק ומתנדבים מוודאים שאין פסולת בפארק. המבקרים יכולים לבוא לראות את הצבאים, אך בפארק יש גם אזורים נרחבים שהם מחוץ לתחום עבור הציבור הרחב כדי להבטיח שלבעלי החיים יהיו שטחים פתוחים בשפע. מי גשמים בחורף שומרים על הפארק ירוק ושופע צמחייה, ובאביב הוא מכוסה כולו בפרחי בר צבעוניים. הזמן הטוב ביותר לבקר בפארק בימי הקיץ החמים הוא בבוקר או בשעות הערב המוקדמות.

הגן הסודי של ירושלים

March 26rd, 2019קטגוריה: משפחה
את הסוד הזה אנחנו לא יכולים לשמור לעצמנו ואנחנו בטוחים שתבינו אותנו... כדי לגלות אותו, צריך פשוט לפנות מרחוב המלך דוד הסואן בירושלים ולרדת במורד רחוב אלימלך אדמוני הקטנטן. ואז הקסם נגלה. פארק ירוק רחב ידיים המוצל בעצי דקל, עצי אורן וזית. את המולת העיר וצופרי המכוניות מחליפים לפתע ציוצי ציפורים. הפארק הפסטורלי החבוי הזה שוכן בלב ירושלים בין רחוב דוד המלך לעיר העתיקה ושמו גן בלומפילד. לאווירה השקטה והנינוחה, שבילי האבן והספסלים, מתלווים גם הנופים המרהיבים של חומות העיר העתיקה.

בין יתר פינות החמד, ניתן למצוא כאן שביל הליכה מעוטר קשתות של גפנים וורדים ומזרקות מים. לאורך הפארק פזורים פסלים שונים, כגון אריות מברונזה שנתרמו לירושלים על ידי גרמניה בשנות השמונים.

כמו כמעט בכל פינה בירושלים, הפארק מעניק הצצה להיסטוריה. מול גבעה ירוקה שוכנת מערת עתיקה המובילה למתחם קבורה בן 5 חדרים. פתח המערה נראה לעין, אולם הכניסה למערה אסורה. ישנם ארכיאולוגים הסבורים כי זהו מקום קבורתם של המלך הורדוס ובני משפחתו, שבנה והרחיב את ירושלים בתקופת בית שני. חוקרים אחרים סבורים כי אין למערת הקבורה קשר להורדוס, אך מסכימים שזהו מבנה בן 2000 שנה בעל חשיבות היסטורית. החוקרים עדיין מנסים לפתור את התעלומה. מערת הקבורה אינה פתוחה לציבור, אולם נוכחותה מוסיפים לאווירת המסתורין והסודיות של הפארק.

עין כרם המתוקה: שוקולד גורמה בעין כרם הפסטורלית

March 26rd, 2019קטגוריה: משפחה
היום שלכם הולך להיות מתוק במיוחד... ברחוב מבוא שער בעין כרם, המוביל למנזר יוחנן בהרים, ממתינה לכם פינת חמד שבה תוכלו למצוא אוצר של שוקולדים בעבודת יד וגלידת גורמה. "עין כרם המתוקה" היא חנות קטנה בבעלותו של עופר אמסלם, שהיא "חלון הראווה" למפעל השוקולד ובית הקפה הנמצאים במרחק 100 מטרים בהמשך הרחוב.

אין כמו החנות הקטנה והקסומה הזאת כדי לעצור, לקנות קפה לדרך ולטעום שוקולד או גלידה בזמן סיור בעין כרם הפסטורלית, השוכנת על גבעות הרכס המערבי של ירושלים.
אם אתם לא ממהרים, תוכלו לשבת בבית הקפה הסמוך של עין כרם המתוקה, המציע קפה, ארוחות בוקר, פיצות ומנות צמחוניות, לצד שוקולד בעבודת יד וגלידה. ניתן גם להשתתף בסדנאות יצירת שוקולד המתקיימות כאן כמעט מדי יום.
תוכלו לקחת שוקולד לדרך או להכין אותו בעצמכם,
אומר עופר, שהקים את עין כרם המתוקה לפני יותר מעשר שנים עם אשתו לשעבר שנשארה שותפתו העסקית גם לאחר פרידתם.

המקום כולל שלושה בתי אבן בני 500 שנה ששופצו וחוברו יחדיו. למטה, השוקולטיירים עמלים על סירים מלאים בשוקולד מריר וחלב מומס ויוצקים את הנוזל החם לתבניות בצורת לב, צדפים וכוכבים. לשוקולד מוסיפים מלח ים, צ'ילי חריף וקינמון. זה אפילו יותר טעים מאיך שזה נשמע... בדיוק כאן קורה כל הכיף ומתקיימות סדנאות מדי יום.
ניתן להתקשר גם ברגע האחרון ולתאם סדנה, מפני שאנחנו תמיד מכינים כאן שוקולד,
אומר עופר. הסדנאות מתאימות לכולם, זוגות, משפחות, קבוצות ואנשי עסקים."זאת באמת הזדמנות נפלאה ליצור משהו ביחד, ובסוף הסדנה יוצאים עם שוקולדים בשווי מאה שקלים".

במזג אוויר יפה, ניתן לשבת בפטיו גדול מעוטר בגפנים ופרחים. זה המקום המושלם ליהנות מארוחה קלה, כוס קפה ואיך לא, שוקולדים...

מחיר הסדנאות: 400 ש"ח לזוג, 88 ש"ח לקבוצות של 5 איש ומעלה.

יש להזמין מקום מראש בטלפון 02-77-200-6660

*לשוקולדים ולמסעדה יש תעודת כשרות.

ירושלים לאור ירח: סיורי סגווי ליליים

March 26rd, 2019קטגוריה: משפחה
בשעות הכי יפות של היום, כשהשמש שוקעת על ירושלים והקסם מתחיל, קבוצה קטנה על סגווי רוכבת ותרה את העיר לאור ירח. סיורי הלילה יוצאים ממתחם התחנה הראשונה ועוברים דרך שכונת ימין משה הציורית, שממנה נשקף המראה עוצר הנשימה של חומות העיר העתיקה המוארות, שדרת החנויות היוקרתית ממילא וכמה סמטאות בעיר העתיקה.

סיורי הלילה של Smart Tour Israel, המתקיימים ברוב ערבי השבוע, הם אטרקציה פופולרית במיוחד בקרב זוגות, משפחות וקבוצות קטנות.
סיור סגווי לילי הוא דרך מאוד רומנטית להכיר את העיר,
אומר אסף פוליבודה, שותף מייסד של Smart Tour Israel המציעה סיורי סגווי ביום ובלילה, השכרת אופניים וסיורים קולינריים. "הסיורים בלילה אינטימיים ובקבוצות קטנות יותר מאשר במשך היום".

סיורי הסגווי הליליים, הנמשכים שעתיים לאורך של כ-8 ק"מ, מלווים במדריך שלא רק דואג להסביר ולספר על האתרים שפוגשים לאורך הדרך, אלא גם עושה הכול כדי להבטיח למשתתפים הנאה מרבית. באמצע הדרך עוצרים בכיכר צה"ל, ליד שער יפו, בנקודת המפגש בין העיר העתיקה לחדשה. זהו בדיוק הרגע המושלם עבור המשתתפים ליהנות מספל תה מהביל על רקע חומות העיר העתיקה באדיבות המדריכים. בסיורים הנערכים בחורף, המדריכים אפילו מציעים למשתתפים צעיפים, כפפות ומעילים. "אנחנו מעניקים מעל ומעבר כדי להבטיח שהמשתתפים בסיור ייהנו מחוויה מיוחדת", אומר אסף. ובכלל, בעיר כל כך מרתקת כמו ירושלים, שיש בה נופים ואתרים ייחודיים שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר, איך אפשר שלא ליהנות?

את סיורי הסגווי הליליים יש להזמין מראש בטלפון 02-5618056. בחורף, הסיורים יוצאים ממתחם התחנה בשעה 18:30 ובקיץ בשעה 20:00. הסיורים מתקיימים בעברית ובאנגלית.

עין כרם הקסומה

May 23rd, 2017קטגוריה: משפחה
באחת מפינות המטבח של המשוררת שושנה קרבסי בשכונת עין כרם שבירושלים ניצבת פיסת היסטוריה מרגשת. גת יין עתיקה, שהיא בת יותר מאלפיים שנה, אך התגלתה רק לפני כ-250 שנה כאשר בית האבן נבנה. שושנה מספרת שהבעלים הראשונים של הבית, טורקים שגרו כאן כאשר האימפריה העות'מאנית שלטה בעיר, השתמשו בגת היין כמכל לאחסון מים.
הבית מלא סיפורים,
היא אומרת, סיפורים שהיא שמחה לחלוק עם מבקרים. לכן, לפני מספר שנים, היא ועוד כ-15 נשים פצחו ביוזמה תיירותית בשם "נפלאות עין כרם", קבוצה המארגנת ליחידים ולקבוצות תיירים ואנשי עסקים סיורים לבתים פרטיים בשכונת עין כרם, שבהם הן פותחות צוהר לעולמן, מארחות את המבקרים לארוחות נהדרות, מעבירות סדנאות בישול ומקיימות הופעות מוזיקליות ופעילויות תרבות אחרות.

הפרויקט שלנו נסוב סביב שיתוף פעולה בין נשים, אך הוא גם מספר על ההיסטוריה והחיים בעיר שלנו,
אומרת שושנה, המספרת למבקרים בביתה סיפורים ושירים שכתבה בלאדינו ומוכרת להם ריבה תוצרת בית.
הפרויקט מהווה כיום חלק מ "נשים וסיפורים בירושלים" – חוויה תיירותית מיוחדת, בשילוב אירוח ביתי אותנטי, בה משתתפות כ-30 נשים משכונת עין כרם, שהייתה בעבר כפר פסטורלי. גת היין הנמצאת במטבחה של שושנה - וממצאים ארכאולוגיים אחרים וביניהם מקוואות - מעידים כי בעין כרם התגוררה בעבר קהילה יהודית עתיקת יומין. במשך השנים, התיישבו בה קבוצות רבות אחרות, כפי שמעידים מספר כנסיות ומנזרים המשובצים בנוף הירוק והסלעי של עין כרם ומושכים אליהם צליינים נוצרים רבים. עם הקמת מדינת ישראל, חזרו היהודים לגור בשכונה וביניהם עולים רבים מתימן. אבל זהו רק חלק קטן מההיסטוריה המרגשת הנחשפת בפני המבקרים כאשר הם נכנסים לבתים בשכונה.

כמו הבית של מזל מוטל לדוגמה, המספרת למבקרים את סיפור משפחתה, מאז שהוריה עלו מתימן למדינת ישראל שזה עתה הוקמה ועד להגעתם לעין כרם. מוטל לבושה בבגדים מסורתיים שסבתותיה לבשו בתימן, ומשתמשת בעלי ובמכתש כדי לכתוש שום, כמון, פלפל חריף, כוסברה ומלח. לאחר מכן היא מוסיפה לתערובת עגבניות כדי להכין סחוג, היא מסבירה בחיוך לקבוצת מבקרים. מזל, אם לחמישה בת 67, הייתה גננת עד לפני יציאתה לגמלאות לא מזמן, כאשר החלה להשתתף בפרויקט. היא מרגישה שהפרויקט מחזק את החיבור שלה לעבר, לשורשיה התימניים, אך גם לילדותה, לימים בהם משפחתה התפרנסה ממכירת חלב וגבינה שמקורם בעדר העיזים שלהם שרעו בגבעות הירוקות של עין כרם.
זה מוציא את כל מה שהיה בתוכי,
היא אומרת. "אני מאוד נהנית לדבר על העבר".
הודות לכך שבזמן הביקור בבתים ממשיכה להתנהל בהם שגרת היומיום של חיי משפחה ועבודה, זוכים המבקרים לחוויה אותנטית נדירה. "הבית שלי לא נוצר במיוחד לתיירים. אני חיה כאן, אך מדי פעם אני פותחת את דלתי למבקרים", אומרת רות חביליו, אומנית בעלת סטודיו לאריחי קרמיקה מצוירים, השוכן בצמוד לבית האבן המשופץ שלה בעין כרם. רות מארחת קבוצות ומספרת להן על האומנות שלה ואפילו על הוריה שנישאו בדיוק ביום בו פרצה מלחמת העצמאות.

המחירים לסיורים בבתים נעים בין 30 ש"ח לאדם ל- 200 ש"ח לאדם ומעלה, בהתאם לפעילות ולמספר האנשים. למידע נוסף ולהזמנות, שלחו מייל ל-Nashim.jerusalem@gmail.com או טלפנו 02-6298154 או 054-2550505. אנא צרו קשר עם המארחות כאן.

אל עומק התכלת

May 23rd, 2017קטגוריה: משפחה
מאחורי זכוכית במוזיאון ארצות המקרא בירושלים ניצב לוח אבן מהמאה ה-13 לפנה"ס, ממנו ניתן ללמוד כי הקדמונים בארץ כנען שילמו מיסים לא בזהב או בכסף, אלא בצרורות צמר צבוע בכחול.

זוהי רק דוגמה אחת לתפקיד התרבותי, הרוחני והפיננסי החשוב והמפתיע שמילא הצבע הכחול בעולם העתיק. התערוכה החדשה "אל עומק התכלת" מתחקה אחר צבע התכלת המסתורי, ולוקחת את המבקרים למסע בן אלפי שנים ואלפי קילומטרים, מהשמיים הכחולים ועד למעמקי הים, מאפגניסטן הקדומה ועד למדינת ישראל המודרנית, עם דגל הלאום וסמלים רבים אחרים שבהם נכלל הצבע הכחול.
אפשר לומר שהתערוכה עוסקת רק בצבע, אבל היא כל כך הרבה מעבר. היא באמת לוקחת אותך למקומות רבים,
אמרה לנו אחת מאוצרות התערוכה, אורי מאירי, כאשר פגשנו אותה בתערוכה. "תקצר היריעה מלתאר כמה למדתי בתהליך הכנת התערוכה".

למרות שכחול הוא צבע הרקיע האינסופי והים, יוחסה לו משמעות מיוחדת בעולם העתיק, מפני שבניגוד לצבעי הירוק, הצהוב והחום, לא ניתן היה להפיקו מעלים, דשא, אבנים, או פרוות בעלי חיים.

אחד המקורות הנדירים בטבע לצבע הכחול הייתה האבן לפיס לזולי, שיובאה מאפגניסטן הרחוקה למזרח הקרוב הקדום.
אבן נדירה ויקרה זו מכונה בתנ"ך בשם ספיר,
וזוהי האבן בה השתמשו לעיטור ארון הברית ובגדי הכוהנים בבית המקדש, מסבירה אורי.    

לקח זמן עד שהפיניקים, שחיו לחוף הים התיכון הקדום, גילו שניתן להפיק צבע כחול איכותי לצביעת אריגים מחלזונות ימיים. הם גילו כי בלוטות של חלזונות ימיים מסוימים מכילות נוזל הצובע אריגים בגווני תכלת וארגמן. התהליך המייגע של הפקת הצבע מהחלזונות הפך לחלק כה חשוב מהחברה הפיניקית המבוססת על מסחר – וכנראה למקור העושר שלהם – עד כי ברבים מהמטבעות שלהם מופיע ציור של חילזון ימי.
הפקת הצבע הכחול הייתה תהליך מורכב מאוד, והיה חשוב שהצבע יישאר, ולא ידהה או ייעלם,
אומרת אורי, ומתבוננת בקופסה מלאה בחלזונות ימיים עתיקים, קונכיות שנמצאו באתרים ארכיאולוגיים. צבע התכלת קיבל משמעות מיוחדת בדת היהודית. כל אחד מבני ישראל נצטווה לצבוע את גדילי הציציות שבכנף בגדו בתכלת.

עם דעיכתה של תעשיית הפקת צבע התכלת מהחלזונות, גדילי הציציות של הטלית נעשו שוב לבנים בלבד. אך כיוון שהכחול הפך לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית, הטלית, המהווה מקור ההשראה לדגל ישראל, עוטרה פעמים רבות בפסים כחולים. התערוכה חושפת גם כי בעקבות גילוי מחודש של החלזונות הימיים שמהם מפיקים צבע כחול בעת המודרנית, היו יהודים שחזרו לצבוע בתכלת את גדילי הציציות של הטלית.
כיום הצבע הכחול הוא משהו שאנו לוקחים כמובן מאליו,
אומרת אורי, "אבל הסיפור שלו הוא באמת מדהים. זה באמת ובתמים צבע עמוק".

ציפורים וטבע בלב העיר

May 23rd, 2017קטגוריה: משפחה
זה קורה בכל בוקר. אלן קסל, מנהלת התחנה לחקר ציפורי ירושלים, מגיעה מיד לאחר הזריחה אל התחנה השוכנת בסמוך לכנסת, כדי לראות אם במשך הלילה נלכדו ציפורים ברשתות הגדולות המכסות עצים ושיחים רבים במקום. כך למשל באחד הבקרים של חודש מארס, היא מצאה שלדג כחול כתום, סבכי צהוב וינשוף שחי בדרך כלל בסיביר.
תמיד יש הפתעות, במיוחד באביב,
אומרת אלן, עולה מטרינידד, אי קטן בקריביים. אלן עוסקת בצפרות מאז גיל 8 ומנהלת כיום את התחנה שמפעילה החברה להגנת הטבע בלב ירושלים בין הכנסת לגן סאקר. מדי אביב, 500 מיליון ציפורים עפות מעל ישראל, בנדידתן השנתית מחצי הכדור הדרומי לחצי הכדור הצפוני. הן עוצרות למנוחה במקומות שונים בארץ, וגם בפיסת טבע קטנה זו המשתרעת על פני 6 דונם, שהינה אחד מאתרי הצפרות הטובים בעולם. עבור רוב הציפורים, זוהי עצירה ראשונה באזור ירוק ופורה לאחר לילות רבים של מעוף מעל מדבר סהרה והנגב, ששם אין להן כמעט דבר לאכול.  
הציפורים מגיעות לכאן מורעבות ומותשות לחלוטין,
אומרת אלן. לאחר הנחיתה, הציפורים מבלות כשבוע בין העצים, הפרחים ובריכת חבצלות המים ואוכלות צמחים ובעלי חיים שונים. ציפורים קטנות יכפילו בדרך כלל את משקל גופן ואז יעופו וימשיכו במסען, מסבירה אלן.

באותו בוקר של חודש מארס השנה, נלכדו כ-100 ציפורים ברשתות התחנה. אלו הן רשתות כמעט בלתי נראות, שאינן פוגעות בציפורים שנתפסות בהן. אלן וחברי צוות אחרים בתחנה מוציאים בעדינות את הציפורים המרפרפות מהרשתות ומניחים אותן בשקיקי בד קטנים. אלן מבלה את שאר הבוקר בטיבוע הציפורים, כלומר ענידת טבעות מתכת קטנות על רגלי הציפורים עם מידע על התחנה שביצעה את הטיבוע. טבעות אלו עוזרות למדענים ברחבי העולם לעקוב אחר דפוסי הנדידה של ציפורים. יש ציפורים שנלכדו והגיעו עם טבעות מעונות נדידה קודמות.
אנחנו רואים הרבה ציפורים חוזרות,
מספרת אלן, וציפורים רבות מגיעות מדי יום עם טבעות מתחנות טיבוע באירופה ובאפריקה.

בעודנו מדברים, קבוצת תלמידים שהגיעה לכאן לסיור, עוקבת בהתרגשות אחרי עובד התחנה העונד טבעת סביב רגל של עלווית חורף, ציפור חומה קטנה השוקלת רק כ-6 גרם.

"זו בדרך כלל ציפור שאף פעם לא נתקלים בה, מפני שהיא מבלה את רוב זמנה בשיחים שבהם היא נראית כמו עלה", מסבירה אלן ואומרת כי הציפור מבלה את הקיץ בצפון אירופה ואת החורף באפריקה. לאחר הטיבוע, הציפור משוחררת ונעלמת בין העצים. עד סוף חודש מאי, מבקרים מוזמנים להגיע לתחנה מדי יום בין השעות 6 ועד 11 בבוקר כדי לצפות מקרוב בטיבוע ציפורים. לפעמים הם אפילו זוכים להחזיק בציפורים לאחר הטיבוע ולשחרר אותן לשמיים, אומרת אלן.  "מאוד חשובה לנו האינטראקציה עם האנשים וללמד אותם על ציפורים".

לאחר מכן הולכת אלן אל עמדת התצפית הייחודית הנקראת "המסתור" ופתוחה לקהל הרחב ללא תשלום. זהו ביתן קטן עם ספסלים, בו יושבים ברוגע המבקרים וצופים להנאתם, עם משקפות הניתנות להשאלה במקום, על בריכת המים ועל שלל ציפורים מרהיבות, כמו למשל השלדג שנתקלנו בו, שצד סרטנים ונח מדי כמה דקות רק כדי לזמר בחיפוש אחר בת זוג.

התחנה פתוחה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. ניתן לראות בתחנה פרפרים וצבים ובלילה דורבנים, קיפודים ועטלפים.
כשיושבים כאן, במקום הפסטורלי והקסום הזה, אפשר לשכוח בקלות שאנחנו בלב העיר,
אומרת אלן. "זהו מוקד משיכה נפלא לכולם, ודרך נהדרת להיחשף לתופעות טבע מרתקות ולעוד רבדים בירושלים ובישראל בכלל".

בנוסף לאזור הצפרות שפתוח תמיד ולטיבוע הציפורים היומי, התחנה מציעה פעילויות מיוחדות במהלך חג הפסח, כולל טיולים ביום ובלילה וצפייה בסרטים ובתערוכת אומנות במרכז המבקרים.
למידע נוסף, בקרו ב:  http://natureisrael.org/JBO

המלך דוד מתעורר לחיים

May 23rd, 2017קטגוריה: משפחה
נער אדמוני רועה צאן בשדה ירוק מנוקד עצים. נעימת החליל וגבעות הסלע המשתפלות של הרי יהודה משמשות לו כרקע. כך נפתח " המלך דוד", חוויית הלילה החדשה במוזיאון מגדל דוד בעיר העתיקה בירושלים. חגיגה רב-חושית של צלילים ומראות, ההופכת את חומות האבן בנות אלף השנים לאולם קולנוע מרהיב ביופיו. חמישה ימים בשבוע, לאחר שקיעת השמש, דוד וסיפורו מתעוררים לחיים במצודה מתקופת הצלבנים, באמצעות 18 מקרני לייזר ו-20 רמקולים.

סיפור חייו המסעיר של דוד המלך, שהפך מרועה פשוט למלך, מלווה במופע בהקרנת מאות יצירות אומנות על חומות המצודה, יצירות אשר נוצרו לאורך כל ההיסטוריה, הפכו את דוד לדמות נצחית וחקקו את שמו לעד בעולם האומנות. וכך נהנים הצופים מעשרות יצירות בהן מככב דוד, וביניהן כמובן פסל דוד המפורסם של מיכאלאנג'לו העשוי שיש, וציורו של שאגאל שבו דוד מחזיק נבל.
הרעיון שלי היה לקחת את האנשים לסיור בגלריית אומנות,
אומרת רנה סיון, ארכאולוגית המוזיאון ואוצרת המופע. "כאשר מתבוננים ביצירות אומנות מעוררות השראה אלו, אנשים יכולים להתרשם באופן שונה ולראות את ההערכה השונה שאנשים רחשו כלפי דוד".

רנה, שיצרה עוד קודם לכן את "החיזיון הלילי", מופע הצלילים והמראות של המוזיאון המגולל את סיפורה של ירושלים, רצתה להציג תמונה מלאה ואמיתית על דוד.

לדבריה,
דוד הוא לא רק מלך, הוא גם מוזיקאי, משורר, והוא מאוד מאוד אנושי.
אולם יצירת תמונות קרובות למציאות של דוד ושל דמויות היסטוריות אחרות המאירות את החומות לא הייתה מלאכה פשוטה כלל וכלל. רנה רצתה שהתיאורים יהיו מדויקים מבחינה היסטורית בכל פרט ופרט, החל מהבגדים שלבשו הדמויות ועד צורת הליכתן.
וזה קשה מפני שיש לנו מעט מאוד ראיות וממצאים ארכאולוגיים מתקופת דוד המלך,
אומרת רנה.
היא הקדישה חודשים רבים כדי לחקור אילו צבעי בגדים היו באותה תקופה באזור, במטרה לתאר את דוד ואת הדמויות האחרות בביגוד אותנטי. בנוסף, היא סרקה אוספי מוזיאונים מרחבי העולם כדי למצוא הוכחות ויזואליות לאירועים ההיסטוריים הקשורים לדוד. לדוגמה, היא מסתמכת על חריטות אבן שנמצאו במצרים כדי לדעת כיצד נראו הפלשיתים שמולם נלחם דוד בקרב.
" כך ידעתי בדיוק כיצד הם הלכו ומה לבשו". המטרה של רנה הייתה ליצור מופע שיפנה למגוון קהלים. לדבריה, כל אחד יכול למצוא משהו שידבר אליו במופע הזה, החל מיופי, היסטוריה, אומנות ועד אקשן. כאשר רנה לקחה את נכדה בן ה-7 לראות את המופע, היא מספרת ש"העיניים שלו נפערו בתדהמה והוא היה מרותק לצלילים ולמראות", ואז היא ידעה שעבודתה נשאה פרי וחזונה התממש.

מחירי כרטיס למופע "המלך דוד" – 55 ש"ח למבוגר, 50 ש"ח לאזרח ותיק ו-45 ש"ח לילדים בגילאי 18-3. מחירי כרטיס משולב למוזיאון ולמופע–  70 ש"ח למבוגר, ו-55 ש"ח לאזרחים ותיקים ולילדים.

מנווטים בירושלים ומגלים רמזים חבויים

May 23rd, 2017Category: משפחה
לפני עשר שנים, מדריך טיולים בירושלים פנה לטלי קפלינסקי טרלו, מורה מנוסה ואשת חינוך בלתי פורמלי, וביקש ממנה לארגן משחק חפש את המטמון לקבוצת תיירים שכבר ראו כמעט את הכול בעיר. טלי יצרה מסלול שלקח את המבקרים לסמטאות הפחות מוכרות של נחלאות ושילב סיפורים מרתקים על השכונה ההיסטורית הזו, הסמוכה לשוק מחנה יהודה.

"המשחק הפך לגולת הכותרת של הטיול שלהם", אומרת טלי. בעקבות ההצלחה, מדריך הטיולים ולקוחות נוספים החלו לבקש מטלי לפתח עוד משחקים של חפש את המטמון ברחבי ירושלים.
שלח