רומנטי

סינון חדרים

חוצות היוצר: טיול בין סדנאות אומנים בירושלים

January 28rd, 2020קטגוריה: רומנטי
מחלון הסטודיו הקמור נראה האומן דוד הראל כשהוא מצייר תמונה ססגונית של העיר העתיקה בירושלים.
דוד הוא אחד האומנים המובילים בארץ, המצייר תמונות מרהיבות של ירושלים ואחראי לעיצוב הלוגו של תחרות שירי האירוויזיון ושל פרויקט תגלית המביא אלפי צעירים יהודים לארץ מדי שנה. דוד עובד בסטודיו שלו בחוצות היוצר, רובע האומנים בירושלים, כבר למעלה מ-22 שנים.
זה מקום יפיפה ושקט,
אומר דוד, שגר בשכונת ימין משה הסמוכה.
מתחם סדנאות האומנים, הממוקם בין שער יפו לפארק טדי בירושלים, פועל זה 50 שנה, והוא פתוח לציבור הרחב במשך השבוע. אומנים רבים מתמחים בפריטי יודאיקה, ואילו אחרים עוסקים באומנות עכשווית או אוניברסלית. במתחם פועלים צלמים, ציירים, אומנים רב-תחומיים, צורפים ואחרים. חוצות היוצר הוא מקום מיוחד במשך כל ימות השנה, וכדאי במיוחד לבקר בו בתקופה זו אם אתם מחפשים חנוכייה או מתנה לחג.
השביל מוביל לסטודיו של האומנית דינה קופלמן העובדת על ציור שמן גדול. הסטודיו שלה מלא בעשרות קנווסים גדולים עם דיוקנאות מופשטים המציגים לעיתים קרובות נופים ובעלי חיים.
העבודה שלי אוניברסלית,
אומרת דינה,
אבל אני ירושלמית, והעיר חשובה לי מאוד. לכן אני עובדת כאן.
היא התחילה לעבוד בסטודיו לפני כארבע שנים, ואומרת שזהו מקום ייחודי מפני שהוא מאפשר לה לעבוד וגם להציג ולמכור את עבודותיה.
מיוחד לראות את האנשים שבאים לכאן ואת האינטראקציה והאנרגיה של כל האומנים,
היא אומרת. בנוסף לציורים, דינה מוכרת גם פריטים קטנים, כמו פנקס שאת כריכתו מעטרים ציוריה, כדי לפנות למגוון רחב יותר של קונים ברמות מחיר שונות.
אני באמת רוצה להציע משהו לכל אחד, ולא רק לאספנים,
היא אומרת.
לא רחוק ממנה שוכן "אפוד", סטודיו לפריטי יודאיקה מבדי טקסטיל ססגוניים בהשראת התנ"ך של האומנית עדינה גת. את חלונות הסטודיו מעטרים ציפיות רקומות לכריות, טליתות בעבודת יד וכיסויי חלה. בהמשך שוכן הסטודיו של יעל הרמן, המלא בצילומים דיגיטליים של ירושלים ומקומות אחרים בארץ. במורד השביל נמצא הסטודיו של דן אלסברג המציג מגוון תכשיטי כסף וזהב, בהשראת אלמנטים גאומטריים. דן מייצר גם פריטים ייחודיים על פי בקשת הלקוח. כדאי לבקר גם במרכז המבקרים הקטן המוקדש לטדי קולק, ראש העיר המיתולוגי של ירושלים שהקים את רובע האומנים ויזם רבים מפרויקטי הבנייה הבולטים של העיר, ביניהם מוזיאון ישראל, תיאטרון ירושלים ופארקים רבים.

רוב הגלריות והסדנאות בחוצות היוצר פתוחים מדי יום, למעט שבתות וחגים בין השעות 9:00 עד 17:00. בימי שישי הסגירה בשעה מוקדמת יותר. הכניסה חופשית.

טיול בין הוורדים

November 21rd, 2019קטגוריה: רומנטי
בקריית הלאום בירושלים, בין משכן הכנסת לבית המשפט העליון, חבויה אחת משכיות החמדה הרומנטיות ביותר של העיר: גן וואהל לוורדים. יותר מ-15,000 שיחי ורדים צומחים בריאה ירוקה זו המשופעת בפסלים, עצים, מזרקה ואף אגם מלאכותי. יש בו מסלולי הליכה ומדשאות מוריקות מושלמות לעריכת פיקניק, והאוויר מלא תמיד בניחוח ורדים מתקתק.
נעים להסתובב בפארק לאורך כל ימות השנה, אולם התקופה המרהיבה ביותר היא חודש מאי, כאשר הוורדים פורחים
אומרת דלית קסלסי, אוצרת הוורדים של הגן והאחראית על צמחי הגן זה יותר משלושים שנה. עשרות עציצים של שיחי ורדים קטנים המוכנים לשתילה מונחים מחוץ למשרדה שבפארק.
אנחנו תמיד מוסיפים ורדים חדשים
אומרת דלית. הגן הוא מקום אידאלי לטיול רומנטי זוגי, לשבת על ספסלים מבודדים או להצטלם על רקע אלפי ורדים. זהו גם מקום מרתק למי שמתעניין בפרחים. למעשה, קבוצה של מגדלי ורדים מקומיים סייעה בהקמת הפארק בשנת 1981 על מגרש ריק בבעלות הממשלה. הפארק מומן על ידי הקרן לירושלים ומתוחזק על ידי העירייה, והוא מכיל כיום יותר מ-450 זני ורדים מרחבי העולם.
השלטים ברחבי הפארק מציינים את סוגי הוורדים השונים. בספרייה הציבורית הקטנה של הגן, השוכנת ליד משרדה של דלית, ישנם ארבעה ארונות מלאים בספרים ובמגזינים בנושא ורדים בשפות שונות, למי שרוצה לקרוא על ההיסטוריה של הצמחים או ללמוד על גידול ורדים.
בינתיים, רוב המבקרים בגן באים להתרשם מהשקט ומהיופי שלו, אומרת דלית. למי שמתכנן סיור במשכן הכנסת או בבית המשפט העליון גן הורדים הוא תחנת עצירה נחמדה, וניתן לשלבה גם עם ביקור בתחנה לחקר ציפורים בירושלים.

הכניסה לפארק חינם. ניתן להזמין סיורים מודרכים המספרים על הוורדים בפארק ועל ההיסטוריה שלו בעלות של 220 שקלים לשעה בטלפון 02-563-7233 או במייל wohl@jerusalem.muni.il. במהלך חודש מאי נערכים מדי יום סיורים מודרכים ללא תשלום.

חוויית יין מודרנית במרתף עתיק

August 29rd, 2019קטגוריה: רומנטי
כאשר אלי וייסברגר התחיל לשפץ חנות קטנה ברחוב עמק רפאים בירושלים במטרה להפוך אותה למרתף יין, הוא נתקל בגילוי מפתיע: הבניין שימש בעבר כמרתף אחסון יין של הטמפלרים, קבוצת נוצרים מגרמניה שהתיישבה בארץ הקודש בשלהי שנת 1800. הטמפלרים בנו את רבים מבתי האבן אדומי הגג במושבה הגרמנית בעמק רפאים.
לא היה לי מושג, זו הייתה הפתעה גדולה
אומר אלי, שפתח כאן בשנת 2017אתThe Wine Temple – המרכז לתרבות יין.
עבודת השיפוץ חשפה את קירות האבן המקוריים ואת התקרה הקמורה של המרתף. כעת זהו קומפלקס תת-קרקעי בן שלושה חדרים, עמוס שולחנות, בר ומדפים עם מאות סוגים של יין. המבקרים יכולים ליהנות מכוס יין בליווי פלטת גבינות, או פשוט להתרשם מהאדריכלות ומאוסף היינות למכירה, הכולל יותר מ-5,000 בקבוקים מיותר מ-60 יקבים מרחבי הארץ.
אלי מארח במקום גם אירועים כגון הרצאות וטעימות.
רציתי לעזור לאנשים ללמוד על יין
אומר אלי, שעבד יותר מעשור ביקבים ישראליים לפני שפתח את המקום.
בארץ אנשים שותים פחות יין מבאירופה, ואני חושב שעלינו לשתות יותר כאן
אנחנו לגמרי בעד ונרים כוסית לחיי זה!
המרכז לתרבות יין נמצא ברחוב עמק רפאים 8 ונושא תעודת כשרות.

ציירו לעצמכם מזכרת קטנה מירושלים

August 29rd, 2019קטגוריה: רומנטי
בסטודיו הקטן לאומנות, הנמצא לא רחוק משוק מחנה יהודה ההומה, עומד שולחן מלא ספלים, מזוזות ואריחים מקרמיקה צבועים בצבע טרי. מברשות צבע טבולות בירוק בהיר, ורוד וסגול מפוזרות על השולחן.
זה שולחן הבלאגן, יצירות שעדיין בעבודה
אומרת שפרה פנדרק, מייסדת JClay, סטודיו לצביעת קרמיקה. כלי הקרמיקה שעל השולחן יעברו בקרוב גלזורה ושריפה בתנור. הגלזורה והחום האינטנסיבי של התנור יהפכו את הצבעים החוורים לגוונים עזים ומבריקים.
אנשים תמיד מחכים לראות כיצד ייראו היצירות שלהם לאחר שהן יוצאות מהתנור, לראות מה קרה לצבעים
אומרת שפרה
אני גם אוהבת לראות מה אנשים יוצרים, מה עולה בראשם
המבקרים ב-JClay יכולים לבחור מבין עשרות כלי קרמיקה – החל מספלים וצלחות ועד פריטי יודאיקה כמו כדים לנטילת ידיים, קערות של פסח וחנוכיות. לאחר מכן הם יושבים ליד שולחנות בסטודיו שחלונותיו הגדולים משקיפים לרחוב, ומציירים על הכלי בכל צבע או סגנון שיבחרו.
ולא צריך בכלל כישרון אומנותי. אנשים נכנסים ואומרים שאין להם ניסיון באומנות, אבל יוצרים דברים נפלאים
אומרת שפרה. לאחר שהפריטים נצבעו, שפרה והצוות שלה מצפים אותם בגלזורה ושורפים אותם בתנור, תהליך שיכול להימשך עד שבוע. לאחר מכן הפריטים מוכנים ואפשר לקחת אותם הביתה.
שפרה, שעבדה כמורה בתיכון בלונדון, פתחה את JClay לא רק כסטודיו שבו אנשים יכולים לעסוק באומנות, אלא גם כמקום המאפשר למבקרים ליצור בעצמם מזכרת מירושלים.
רציתי לתת לאנשים הזדמנות ליצור משהו שיוכלו לקחת איתם הביתה,
היא אומרת.
פריטים רבים קשורים למסורת ולאתרים בירושלים ובארץ, רימונים, מסגרות תמונה בצורת הכותל המערבי ואפילו דגם מוקטן של קבר רחל. לסטודיו מגיעים ילדים, משפחות, וגם זוגות בדייט. אנחנו רוצים שתהיה אווירה מזמינה, שאנשים יוכלו ליהנות מזמן איכות יחד, להירגע ולדבר בזמן העבודה, זה אחד הדברים שהכי יפים לראות".

מחיר ציור על קרמיקה נע בין 30 ל-180 ש"ח, תלוי בגודל הפריט. בנוסף, ישנה עלות צביעה נוספת בסך 20 ש"ח לכל פריט. מומלץ להזמין מקום מראש, ולתיירים מומלץ להמתין לפחות שבוע עד להשלמת תהליך ייבוש היצירה בתנור. ניתן לשלוח את היצירות המוכנות לבית המלון תמורת תשלום נוסף.

בית אנה טיכו – מפגש בין אומנות ותרבות, ישן וחדש

July 14rd, 2019קטגוריה: רומנטי
לפני קום מדינת ישראל, סיירו הבוטניקאי ברוך צ'יזיק והאומן אהרון הלוי ברחבי פלסטינה וקטלגו את כל הצמחים שבהם נתקלו. צ'יזיק חקר והגדיר פרחים וקקטוסים שונים ואילו הלוי צייר אותם, כחלק מפרויקט רחב היקף של שיתוף פעולה בין מדענים, אומנים ובלשנים שעבדו יחד כדי לגלות, לתעד ואף למצוא שמות עבריים מודרניים לצמחים הגדלים בארץ הקודש.
אומנות בוטנית מתקופה זו ומתקופות מאוחרות יותר מוצגת בתערוכה "רקפות: צומח, מקום, משל" בבית טיכו, בית אבן יפיפה בלב ירושלים שהיה בעבר ביתם של אחד הזוגות הבולטים בעיר.
"התערוכה עוסקת לא רק באומנות הציור הבוטני אלא גם בדרך שבה אומנים מודרניים עושים שימוש בצמחים כדי להביע את תחושותיהם ותפיסותיהם הפוליטיות",
אומרת תמנע זליגמן, אוצרת בית טיכו שהוא שלוחה של מוזיאון ישראל. התערוכה מוצגת בקומת הקרקע של הבניין עד נובמבר 2019. הפריטים בני זמננו כוללים פסלי זכוכית עדינים של האומנית המודרנית דפנה קפמן, ודפים של עיתון "הארץ" מתקופת מלחמת ששת הימים, טבולים בצבע ועליהם מוטבעות צלליות פרחי בר מקומיים בפרויקט של לארי אברמסון. ביצירותיהם של קפמן ואברמסון נכללות עבודותיהם של אומנים בוטניים ישראליים מתקופות קודמות. בית טיכו הוא המקום המושלם להצגת התערוכה, כיוון שאנה טיכו הייתה אומנית שציירה לעיתים קרובות את נופי הארץ. בעלה, רופא העיניים ד"ר אברהם אלברט טיכו, טיפל במחלת העיניים טרכומה שהייתה נפוצה מאוד באותה תקופה והציל אלפי אנשים מעיוורון.
"אנו משתדלים שלתערוכות המוצגות בבית יהיה קשר כלשהו לאנה"
, אומרת תמנע. ביקור בבית טיכו מומלץ מאוד, ולא רק בגלל התערוכה. בית האבן על קשתותיו המרשימות הוא דוגמה לשימור אדריכלות ירושלמית טיפוסית. לאחרונה נחשפו בזמן שיפוצים במקום ציורי תקרה שעיטרו את הקומה העליונה שבה שוכנת כיום מסעדת אנה, המתאפיינת במטבח ים תיכוני. בית טיכו נמצא במרכז העיר בסמוך לרחוב יפו והכניסה אליו חופשית. זהו מקום אידאלי לעצירה במהלך סיור בירושלים.
"ניתן לבקר בבית, להתרשם וליהנות ממשקה או ארוחה", אומרת תמנע. "זהו מקום מקסים במיוחד בימי קיץ כשהגינה במלוא פריחתה".

בית קפה לאוהבי ספרים

צילום: מיכה לובטון


July 14rd, 2019קטגוריה: רומנטי
כל כך הרבה זוגות נשואים וזוגות ותיקים יצאו לדייטים בבית הקפה תמול שלשום, עד שבעלי המקום הוציאו לאור ספר המספר על כמה מהזוגות שפגשו כאן את שותפיהם לחיים. הספר "סיפורים של אהבה" מציג עשרה זוגות ונותן הצצה לתפקיד החשוב שהמקום מילא בחייהם של אנשים כה רבים בירושלים.
"אני מלא תודה על כך שהמקום תופס חלק משמעותי בחייהם של אנשים בעיר",
אומר דיויד ארליך, המייסד והבעלים של "תמול שלשום", המציין הקיץ 25 שנים להיווסדו. דיויד, עיתונאי לשעבר וסופר של ארבעה ספרים בדיוניים, רצה להביא לירושלים את הקונספט של בית קפה המשמש גם כחנות ספרים, לאחר שנחשף לשילוב הזה בביקוריו באירופה ובארצות הברית והוקסם מהרעיון. בשנת 1994, הוא פתח את תמול שלשום במקום קטן המשקיף אל שכונת נחלת שבעה במרכז העיר, השופעת סמטאות ובנייני אבן. במשך השנים המקום התרחב וכעת הוא משתרע על פני שני חדרים גדולים עם רצפות אבן וחלונות מקושתים גבוהים, וישנה גם חצר מלאה בשולחנות. בנוסף לספרים, בבית הקפה פזורים שעונים, מכונות כתיבה ישנות ופריטים ייחודיים אחרים, התורמים כולם לאווירה הנעימה והנינוחה. השולחנות ליד קירות האבן מציעים שפע פרטיות ושקט לשיחות בין זוגות וחברים.
האווירה החמימה במקום הופכת אותו למקום אידאלי לדייטים, ומושכת אליה גם סופרים.
המשורר יהודה עמיחי הרצה במקום וקרא משיריו באירוע הפתיחה. הסופרים הנודעים עמוס עוז ודוד גרוסמן קראו גם הם מיצירותיהם כאן. הסופר האמריקאי נתן אנגלנדר כתב כאן את ספרו הראשון.
"הרבה סופרים הפכו את המקום לבית",
אומר דיויד שפרסם לאחרונה שורה של סיפורים קצרים השזורים זה בזה, חלקם בהשראת האנשים שפגש בבית הקפה. כדי לעודד אהבה לספרים ולתרבות, מתקיימים במקום לעיתים קרובות הרצאות ואירועים, ומנות רבות בתפריט כוללות ציטוטים מהספרות העברית.
"אני מרגיש שזו השליחות שלי, לעודד אהבה לתרבות",
אומר דיויד, שלאחרונה הוסיף פינת ילדים מלאה בכריות נוחות וערימות ספרים ומגזינים. הפינה מושכת זוגות עם ילדים שיכולים ליהנות מכמה דקות של שקט יחדיו, בזמן שילדיהם שקועים בקריאת ספרים ומגזינים ובמשחקים.

השוק עם רדת החשכה

July 14rd, 2019קטגוריה: רומנטי
הערב יורד, המוכרים מקפלים את הסחורה, אבל האקשן בשוק מחנה יהודה רק מתחיל... בשנים האחרונות הפך השוק לאחד המקומות התוססים בחיי הלילה של ירושלים, עם שלל ברים, בתי קפה, מסעדות ואווירה לילית לוהטת הממלאת את כל השוק.
לפני שלוש שנים, שני ירושלמים צעירים הבינו כי לשוק חסר משהו: בר קוקטיילים מתוחכם.
"היו הרבה מקומות לשתות בירה, אבל רצינו משהו מיוחד",
אומר גיל ברנע, אחד ממייסדי Tap & Tail, הבר שפתח בשנת 2016 יחד עם שותפו העסקי מתן פרידס. הבר, הנמצא במקום שהיה פעם דוכן בסמטה קטנה בשוק, מגיש קוקטיילים ייחודיים מתוצרת עצמית מרכיבים טריים מקומיים.
המשקאות הפופולריים ביותר מכילים ערק על בסיס אניס וטובי 60, משקה אלכוהולי על בסיס לימון מחיפה. קוקטייל חלב הלביאה מכיל ערק, אמרטו ומחית שקדים ומעליו כוכב אניס שנרכש מסוחר תבלינים בשוק. המשקה "להיות או לא להיות" עשוי מטובי 60, ליקר מידורי ירוק בהיר ונענע.
"אני נוהג לומר שזהו בר קוקטייל עממי, בהשראת האנשים והטעמים המקומיים"
, אומר גיל. המקום מציע גם קוקטיילים קלאסיים,
"אבל אנחנו מתמחים בקוקטיילים המיוחדים שלנו",
הוא אומר.
כאשר דוכני השוק נסגרים, האורחים בבר Tap & Tail יושבים בשולחנות לאורך סמטת השוק ועל הבר המודרני והמעוצב. לדברי גיל, במקום מבלים מקומיים ותיירים כאחד.
Tap & Tail הוא רק אחד מבין הברים הרבים הפתוחים בשוק. הוא פתוח מדי ערב למעט שישי וכל אחד ימצא בו משהו לטעמו. בירבזאר נמצא באחת הכניסות לשוק מרחוב יפו, והוא מגיש יותר מ-100 סוגים שונים של בירות ישראליות. יודל'ה הוא טאפאס בר ברחוב בית יעקב המציע רשימת יינות ארוכה. האטצ' ברחוב האגוז מציע מגוון בירות, קוקטיילים ונקניקיות תוצרת בית. קזינו דה פריז, אחד הברים הוותיקים בשוק, מגיש מבחר משקאות בחצר נעימה, אשר בימי המנדט הבריטי היתה חלק ממועדון קצינים וקזינו.
השוק מהווה גם מקום נהדר אפילו סתם לשוטטות לילית מהנה, להסתובב בין האנשים ולהתרשם מאומנות הגרפיטי של סולומון סוזה שצייר דיוקנאות של ישראלים וזרים מפורסמים על תריסי הבסטות הנסגרים מדי לילה.

ניחוחות ירושלים

March 26rd, 2019קטגוריה: רומנטי
כמה כיף לגלות מקומות מיוחדים כמו המקום הזה. פשוט לכו בעקבות הניחוח... מאות בקבוקים מלאים בלבנדר, זעפרן, וניל, לבונה ושמנים אתריים אחרים ממלאים את המדפים בחנות "פרפיוניק" הקטנה והמטריפה שברחוב בן סירא במרכז ירושלים. הבעלים שחר שוורץ, כימאי עתיר ניסיון, מעריך כי בחנות יש כ-1200 שמנים ריחניים שונים. מהמבחר העצום הזה ניתן לרקוח בשמים ייחודיים בהתאמה אישית. "כל בושם שנרקח הוא יחיד במינו בעולם", אומר שחר, שפתח את החנות בשנת 2015 לאחר שעסק עשרות שנים בניהול מפעל לייצור ניחוחות תעשייתיים לחברות קוסמטיקה ולבתי מלון שרצו ניחוח ייחודי ללובי שלהם. לפרפיוניק יש סניפים בצפון הארץ ובניו יורק
אמרתי שאם אני יכול לייצר ניחוחות לבניינים, אני יכול להכין ניחוחות גם לאנשים,
מספר שחר. כל בושם שהוא רוקח מכיל כ-75 סוגים שונים של שמן, הוא אומר. אם מישהי רוצה בושם בניחוח אחד, לדוגמה - מוסיפים כמויות קטנות של שמנים אחרים כדי להדגיש את הניחוח הדומיננטי.
אבל לרוב האנשים שמגיעים לכאן אין מושג מה הם רוצים,
אומר שחר. אז כדי לעזור להם להחליט, הוא שואל כל לקוח מספר שאלות, כמו מה הצבע האהוב עליו, היכן הוא אוהב להיות בטבע ומה גורם לו להרגיש רגוע. שחר מסביר שכל תשובה מתאימה לניחוח מסוים ועוזרת להגיע לשילוב המושלם, ושהקשר בין הניחוחות השונים לבין התשובות לשאלות אלו הוא פרי מחקר של שנים רבות.
כל בושם באמת מציג תמונה של אדם,
הוא אומר ומוסיף כי נדרשת כשעה כדי לרקוח בושם לכל לקוח. את הבושם שמים בבקבוק זכוכית מותאם אישית.
השמנים בחנות מגיעים מכל רחבי העולם, יסמין מאנגליה, אלגום מהודו, ותפוז ושמן אתרוג מהארץ. "כדי להשיג את השמנים הטובים ביותר, אני מאמין שצריך להגיע למקור", הוא אומר. "זה עסק שהוא הנאה צרופה

בקבוק בושם בגודל 100 מ"ל בהתאמה אישית עולה 550 ש"ח, ובקבוק 50 מ"ל עולה 395 ש"ח. כל הבשמים בעלי כשרות וכשרים לפסח. פרפיוניק נמצאת ברחוב בן סירא

הגן הסודי של ירושלים

March 26rd, 2019קטגוריה: רומנטי
את הסוד הזה אנחנו לא יכולים לשמור לעצמנו ואנחנו בטוחים שתבינו אותנו... כדי לגלות אותו, צריך פשוט לפנות מרחוב המלך דוד הסואן בירושלים ולרדת במורד רחוב אלימלך אדמוני הקטנטן. ואז הקסם נגלה. פארק ירוק רחב ידיים המוצל בעצי דקל, עצי אורן וזית. את המולת העיר וצופרי המכוניות מחליפים לפתע ציוצי ציפורים. הפארק הפסטורלי החבוי הזה שוכן בלב ירושלים בין רחוב דוד המלך לעיר העתיקה ושמו גן בלומפילד. לאווירה השקטה והנינוחה, שבילי האבן והספסלים, מתלווים גם הנופים המרהיבים של חומות העיר העתיקה.

בין יתר פינות החמד, ניתן למצוא כאן שביל הליכה מעוטר קשתות של גפנים וורדים ומזרקות מים. לאורך הפארק פזורים פסלים שונים, כגון אריות מברונזה שנתרמו לירושלים על ידי גרמניה בשנות השמונים.

כמו כמעט בכל פינה בירושלים, הפארק מעניק הצצה להיסטוריה. מול גבעה ירוקה שוכנת מערת עתיקה המובילה למתחם קבורה בן 5 חדרים. פתח המערה נראה לעין, אולם הכניסה למערה אסורה. ישנם ארכיאולוגים הסבורים כי זהו מקום קבורתם של המלך הורדוס ובני משפחתו, שבנה והרחיב את ירושלים בתקופת בית שני. חוקרים אחרים סבורים כי אין למערת הקבורה קשר להורדוס, אך מסכימים שזהו מבנה בן 2000 שנה בעל חשיבות היסטורית. החוקרים עדיין מנסים לפתור את התעלומה. מערת הקבורה אינה פתוחה לציבור, אולם נוכחותה מוסיפים לאווירת המסתורין והסודיות של הפארק.

עין כרם המתוקה: שוקולד גורמה בעין כרם הפסטורלית

March 26rd, 2019קטגוריה: רומנטי
היום שלכם הולך להיות מתוק במיוחד... ברחוב מבוא שער בעין כרם, המוביל למנזר יוחנן בהרים, ממתינה לכם פינת חמד שבה תוכלו למצוא אוצר של שוקולדים בעבודת יד וגלידת גורמה. "עין כרם המתוקה" היא חנות קטנה בבעלותו של עופר אמסלם, שהיא "חלון הראווה" למפעל השוקולד ובית הקפה הנמצאים במרחק 100 מטרים בהמשך הרחוב.

אין כמו החנות הקטנה והקסומה הזאת כדי לעצור, לקנות קפה לדרך ולטעום שוקולד או גלידה בזמן סיור בעין כרם הפסטורלית, השוכנת על גבעות הרכס המערבי של ירושלים.
אם אתם לא ממהרים, תוכלו לשבת בבית הקפה הסמוך של עין כרם המתוקה, המציע קפה, ארוחות בוקר, פיצות ומנות צמחוניות, לצד שוקולד בעבודת יד וגלידה. ניתן גם להשתתף בסדנאות יצירת שוקולד המתקיימות כאן כמעט מדי יום.
תוכלו לקחת שוקולד לדרך או להכין אותו בעצמכם,
אומר עופר, שהקים את עין כרם המתוקה לפני יותר מעשר שנים עם אשתו לשעבר שנשארה שותפתו העסקית גם לאחר פרידתם.

המקום כולל שלושה בתי אבן בני 500 שנה ששופצו וחוברו יחדיו. למטה, השוקולטיירים עמלים על סירים מלאים בשוקולד מריר וחלב מומס ויוצקים את הנוזל החם לתבניות בצורת לב, צדפים וכוכבים. לשוקולד מוסיפים מלח ים, צ'ילי חריף וקינמון. זה אפילו יותר טעים מאיך שזה נשמע... בדיוק כאן קורה כל הכיף ומתקיימות סדנאות מדי יום.
ניתן להתקשר גם ברגע האחרון ולתאם סדנה, מפני שאנחנו תמיד מכינים כאן שוקולד,
אומר עופר. הסדנאות מתאימות לכולם, זוגות, משפחות, קבוצות ואנשי עסקים."זאת באמת הזדמנות נפלאה ליצור משהו ביחד, ובסוף הסדנה יוצאים עם שוקולדים בשווי מאה שקלים".

במזג אוויר יפה, ניתן לשבת בפטיו גדול מעוטר בגפנים ופרחים. זה המקום המושלם ליהנות מארוחה קלה, כוס קפה ואיך לא, שוקולדים...

מחיר הסדנאות: 400 ש"ח לזוג, 88 ש"ח לקבוצות של 5 איש ומעלה.

יש להזמין מקום מראש בטלפון 02-77-200-6660

*לשוקולדים ולמסעדה יש תעודת כשרות.

ירושלים לאור ירח: סיורי סגווי ליליים

March 26rd, 2019קטגוריה: רומנטי
בשעות הכי יפות של היום, כשהשמש שוקעת על ירושלים והקסם מתחיל, קבוצה קטנה על סגווי רוכבת ותרה את העיר לאור ירח. סיורי הלילה יוצאים ממתחם התחנה הראשונה ועוברים דרך שכונת ימין משה הציורית, שממנה נשקף המראה עוצר הנשימה של חומות העיר העתיקה המוארות, שדרת החנויות היוקרתית ממילא וכמה סמטאות בעיר העתיקה.

סיורי הלילה של Smart Tour Israel, המתקיימים ברוב ערבי השבוע, הם אטרקציה פופולרית במיוחד בקרב זוגות, משפחות וקבוצות קטנות.
סיור סגווי לילי הוא דרך מאוד רומנטית להכיר את העיר,
אומר אסף פוליבודה, שותף מייסד של Smart Tour Israel המציעה סיורי סגווי ביום ובלילה, השכרת אופניים וסיורים קולינריים. "הסיורים בלילה אינטימיים ובקבוצות קטנות יותר מאשר במשך היום".

סיורי הסגווי הליליים, הנמשכים שעתיים לאורך של כ-8 ק"מ, מלווים במדריך שלא רק דואג להסביר ולספר על האתרים שפוגשים לאורך הדרך, אלא גם עושה הכול כדי להבטיח למשתתפים הנאה מרבית. באמצע הדרך עוצרים בכיכר צה"ל, ליד שער יפו, בנקודת המפגש בין העיר העתיקה לחדשה. זהו בדיוק הרגע המושלם עבור המשתתפים ליהנות מספל תה מהביל על רקע חומות העיר העתיקה באדיבות המדריכים. בסיורים הנערכים בחורף, המדריכים אפילו מציעים למשתתפים צעיפים, כפפות ומעילים. "אנחנו מעניקים מעל ומעבר כדי להבטיח שהמשתתפים בסיור ייהנו מחוויה מיוחדת", אומר אסף. ובכלל, בעיר כל כך מרתקת כמו ירושלים, שיש בה נופים ואתרים ייחודיים שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר, איך אפשר שלא ליהנות?

את סיורי הסגווי הליליים יש להזמין מראש בטלפון 02-5618056. בחורף, הסיורים יוצאים ממתחם התחנה בשעה 18:30 ובקיץ בשעה 20:00. הסיורים מתקיימים בעברית ובאנגלית.

מאחורי חומות בית הנסן

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
כאשר רות וכסלר החלה לעבוד כאחות בבית החולים על שם הנסן בירושלים בשנת 1983, הוא היה מקום שרבים חששו ממנו. המתחם, השוכן מאחורי חומת אבן במרחק הליכה קצר ממלון ענבל, היה בעבר בית חולים למצורעים.

רות התחילה לעבוד בבית החולים לאחר שכבר מצאו סופסוף טיפול אנטיביוטי יעיל נגד הצרעת, שנקראה גם מחלת הנסן, על שם המדען הנורבגי גרהארד ארמור הנסן שגילה את החיידק הגורם למחלה, הפוגעת בעיקר בעור, באף ובעיניים. אבל גם לאחר שנמצאה התרופה, כולם המשיכו לקרוא למקום "בית המצורעים", נזכרת רות.
ויש אנשים שעדיין פחדו להיכנס פנימה.
בית החולים פתח את שעריו בשנת 1887 ונסגר בשנת 2009, אולם כיום הוא נפתח מחדש ושינה את ייעודו. לפני מספר שנים הוא הפך לבית הנסן מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה. מבני האבן ששימשו בעבר כבית חולים, הפכו לגלריות לאומנות, למתחמי עבודה ולבית קפה. הגנים שבהם חולי הצרעת גידלו פירות וירקות חזרו לפרוח והם שופעי פרחים ססגוניים וירק. המתחם הפך לאחד המקומות הציבוריים האופנתיים ביותר שבו מתקיימים אירועי תרבות, ובכלל זה שבוע העיצוב ירושלים השביעי במספר, הנערך מדי שנה.

המהפך המוצלח שעבר המבנה, קרם עור וגידים בעיקר הודות לאהבתה של רות למקום.

כאשר בית החולים נסגר, ארגנה רות תערוכה היסטורית על המקום בנוכחות ראש העיר ניר ברקת.  בעקבות התערוכה, קיבלה העירייה את ההחלטה לשמר את המקום - שעוצב במקור על ידי האדריכל הגרמני והארכאולוג, קונרד שיק, ששימש כאדריכל הראשון של ירושלים - ולפתוח אותו כמתחם תרבות ציבורי, מסבירה שירה שיינפלד, שעובדת ברן וולף תכנון אורבני וניהול פרויקטים, החברה המנהלת את בית הנסן. "אחרת הוא היה הופך, ככל הנראה, לבית דירות יוקרה או למלון בוטיק" אומרת שירה.
הוא הפך למה שהוא כיום בזכות התערוכה של רות.
זהו הישג אדיר, ששמונה דונמים של קרקע והבניינים שבו הפכו למקום כה תוסס, אבל לרות עדיין חשוב לספר לאנשים על תפקידו ההיסטורי של המקום בטיפול בצרעת ובמאבק בסטיגמה שעימה המחלה עדיין מזוהה. רות עורכת סיורים פרטיים במקום, שבו מספר חדרי בית חולים שומרו כמוזיאון. אחד הדברים הראשונים שהיא מדגישה בסיור הוא שהמקום "מעולם לא היה מוסד סגור". המטופלים היו יכולים לבוא וללכת כרצונם, ואנשים היו יכולים לבוא ולבקר. בניגוד לחששות התרבותייים שיש לאנשים רבים, בתקופת התנ"ך הצרעת הייתה "מחלה לא כל כך מידבקת", מסבירה רות. לדבריה, רק כ-5% מהאוכלוסייה יכלו להידבק, מפני שמערכת החיסון יכלה ברוב המקרים להילחם במחלה. מאז שנות הארבעים, הצרעת מטופלת באנטיביוטיקה.

"יש טיפולים טובים ורוב החולים יכולים לנהל חיים רגילים", אומרת רות, ומוסיפה שגם בשנות הארבעים, חלק ממטופלי בית החולים ע"ש הנסן היו מסוגלים ללכת הביתה, אולם רבים מהם גרו כאן, מפני שבני משפחותיהם דחו אותם בשל הסטיגמה החברתית והחשש להידבק במחלה.
התמונות בשחור לבן התלויות במוזיאון מציגות את הקהילה שהתפתחה במקום פסטורלי זה. ניתן לראות תמונות של מטופלים העובדים בגנים ולומדים לתפור.
נוצרים, מוסלמים ויהודים חיו כאן יחד,
אומרת רות. לדבריה, זהו חלק מההיסטוריה של בית החולים שהיא אינה רוצה שישכחו ולכן היא עורכת סיורים. אנשים מחוץ לירושלים שמגיעים לכאן לאירועי תרבות כלל אינם יודעים למה שימש המקום בעבר. "ואני מרגישה שזהו סיפור אנושי ותרבותי מיוחד מאוד, המקום היה בית לכל מי שהגיע לכאן".

אומנות ירושלמית

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
ג'נה רומנו מובילה קבוצת מבקרים לחצר קטנה מוקפת בתי אבן, המתגלה כאשר פונים לרחוב קטן מרחוב יפו הסואן. הקבוצה מטפסת בגרם מדרגות צר ונכנסת לגלריה מרי, אחת מבין הגלריות הרבות לאומנות עכשווית שנפתחו בירושלים. הקירות הלבנים של הגלריה מכוסים בקולאז'ים העשויים משילוב של צילומים וציורים. התערוכה של אומנית הטקסטיל חנה קרומר עוסקת באופן שבו אנשים מעבדים זיכרון, מסבירה ג'נה רומנו, שכותבת בלוג על אומנות עכשווית בירושלים ועורכת סיורים ציבוריים ופרטיים על סצנת האומנות בירושלים.
כמו רוב גלריות האומנות בעיר, גלריה מרי הייתה במקור דירה בפאתי שכונת נחלאות. ג'נה מסבירה כי
הגלריות כאן אינן כמו הקוביות הלבנות הטיפוסיות שרואים בניו יורק, רוב הגלריות נמצאות במקומות מאוד עתיקים או היסטוריים.
לג'נה תואר בהיסטוריה של האומנות והיא עבדה בגלריות בניו יורק ובפריז לפני שעברה לגור בירושלים בשנת 2015. היא אומרת כי הופתעה למצוא כל כך הרבה גלריות אומנות עכשווית ואומנים שעובדים בעיר. בירושלים נמצאת כידוע בצלאל, האקדמיה המובילה בארץ לאומנות ולעיצוב, אך עד לאחרונה רוב בוגריה העדיפו לעבור לתל אביב העומדת בלב סצנת האומנות המודרנית והמסחר בה. כעת, נראה כי המגמה משתנה. בשנים האחרונות יותר ויותר אומנים פותחים חנויות בירושלים ועובדים בבתי מלאכה ובגלריות במתכונת קואופרטיב, ארגונים ללא מטרות רווח או במימון העירייה.
הגלריות כאן אינן מתמקדות במכירה, ולכן הן מאוד אותנטיות ומקנות תחושה קהילתית. זוהי דרך נוספת ללמוד על העיר, גם עבור מי שאין לו עניין מיוחד או ידע מוקדם באומנות,
אומרת ג'נה. לכן היא התחילה לכתוב את הבלוג שלה ולערוך סיורים, ולדבריה "זוהי דרך חדשה ומרעננת לראות את העיר".
ירושלים התברכה בשונות ובגיוון שאין כמותם בכל העולם, וההיסטוריה של העיר מגיחה מאחורי כל אבן וכל פינה, ולדברי ג'נה, כל אלו משפיעים על רבים מהאומנים העובדים כאן.

ג'נה והקבוצה ממשיכים את סיורם בביתא, מרכז לאומנות הממוקם בבית עם חלונות גבוהים המשקיפים על דרך יפו והרכבת הקלה. האוצרת אביטל נאור וכסלר מספרת על התערוכה הקבוצתית המוצגת בביתא – " אריה וחתולה". בתערוכה נראים מיצגים שונים ופסלים של חתולים הנושאים דיוקנאות של כמה חברי כנסת, וארגז חול עם עצמות חתול גדולות שהמבקרים יכולים לשחק בהן.

במבט ראשון נראה שזו תערוכה על חתולים, אבל לא כך הדבר,
אומרת אביטל לקבוצה. "התערוכה עוסקת בירושלים. האריה הוא הסמל של ירושלים, הוא חזק, גדול, מלכותי ורב עוצמה. אבל החתולים שגרים ברחובות ירושלים מייצגים את חיי היומיום כאן. האזרחים הם כמו חתולים".

לאחר הביקור בביתא, הסיור ממשיך לאורך דרך יפו, וג'נה מצביעה על ציור גרפיטי של אומן הרחוב סולומון סוזה, שציוריו הססגוניים מעטרים את תריסי הבסטות בשוק מחנה יהודה. הסיור עובר גם דרך תערוכת חוצות בשם "קופסה שחורה", המציגה עבודות מתחלפות בלוחות גדולים ליד תחנת הדוידקה של הרכבת הקלה.

התחנה האחרונה בסיור של ג'נה נמצאת באחוזת אבן מהמאה ה-19 המתהדרת בגנים מטופחים. קשה לנחש שבמבנה העתיק הזה ישנן גלריות לאומנות מודרנית. זהו בית האומנים הידוע. ג'נה מספרת כי המקום שימש בעבר כמוזיאון של האקדמיה לאומנות בצלאל, שהתמקד בעיקר באומנות יהודית מסורתית. אולם כאשר פריטי האומנות של בצלאל הועברו למוזיאון ישראל, המקום הפך למשרדים הראשיים של אגודת אומני ירושלים, והוא כולל שלוש גלריות המציגות את מיטב היצירות של אומנים צעירים ותערוכות רטרוספקטיבה של אומנים בוגרים. 

"יש הרבה מקומות חבויים כאלה ברחבי העיר", אומרת ג'נה, "ולמרות שהדגש הוא על אומנות עכשווית, אי אפשר להימלט מההיסטוריה. היא חיה ונושמת".

למידע נוסף על סיורי אומנות בירושלים, בקרו ב- https://caij.co/

עין כרם הקסומה

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
באחת מפינות המטבח של המשוררת שושנה קרבסי בשכונת עין כרם שבירושלים ניצבת פיסת היסטוריה מרגשת. גת יין עתיקה, שהיא בת יותר מאלפיים שנה, אך התגלתה רק לפני כ-250 שנה כאשר בית האבן נבנה. שושנה מספרת שהבעלים הראשונים של הבית, טורקים שגרו כאן כאשר האימפריה העות'מאנית שלטה בעיר, השתמשו בגת היין כמכל לאחסון מים.
הבית מלא סיפורים,
היא אומרת, סיפורים שהיא שמחה לחלוק עם מבקרים. לכן, לפני מספר שנים, היא ועוד כ-15 נשים פצחו ביוזמה תיירותית בשם "נפלאות עין כרם", קבוצה המארגנת ליחידים ולקבוצות תיירים ואנשי עסקים סיורים לבתים פרטיים בשכונת עין כרם, שבהם הן פותחות צוהר לעולמן, מארחות את המבקרים לארוחות נהדרות, מעבירות סדנאות בישול ומקיימות הופעות מוזיקליות ופעילויות תרבות אחרות.

הפרויקט שלנו נסוב סביב שיתוף פעולה בין נשים, אך הוא גם מספר על ההיסטוריה והחיים בעיר שלנו,
אומרת שושנה, המספרת למבקרים בביתה סיפורים ושירים שכתבה בלאדינו ומוכרת להם ריבה תוצרת בית.
הפרויקט מהווה כיום חלק מ "נשים וסיפורים בירושלים" – חוויה תיירותית מיוחדת, בשילוב אירוח ביתי אותנטי, בה משתתפות כ-30 נשים משכונת עין כרם, שהייתה בעבר כפר פסטורלי. גת היין הנמצאת במטבחה של שושנה - וממצאים ארכאולוגיים אחרים וביניהם מקוואות - מעידים כי בעין כרם התגוררה בעבר קהילה יהודית עתיקת יומין. במשך השנים, התיישבו בה קבוצות רבות אחרות, כפי שמעידים מספר כנסיות ומנזרים המשובצים בנוף הירוק והסלעי של עין כרם ומושכים אליהם צליינים נוצרים רבים. עם הקמת מדינת ישראל, חזרו היהודים לגור בשכונה וביניהם עולים רבים מתימן. אבל זהו רק חלק קטן מההיסטוריה המרגשת הנחשפת בפני המבקרים כאשר הם נכנסים לבתים בשכונה.

כמו הבית של מזל מוטל לדוגמה, המספרת למבקרים את סיפור משפחתה, מאז שהוריה עלו מתימן למדינת ישראל שזה עתה הוקמה ועד להגעתם לעין כרם. מוטל לבושה בבגדים מסורתיים שסבתותיה לבשו בתימן, ומשתמשת בעלי ובמכתש כדי לכתוש שום, כמון, פלפל חריף, כוסברה ומלח. לאחר מכן היא מוסיפה לתערובת עגבניות כדי להכין סחוג, היא מסבירה בחיוך לקבוצת מבקרים. מזל, אם לחמישה בת 67, הייתה גננת עד לפני יציאתה לגמלאות לא מזמן, כאשר החלה להשתתף בפרויקט. היא מרגישה שהפרויקט מחזק את החיבור שלה לעבר, לשורשיה התימניים, אך גם לילדותה, לימים בהם משפחתה התפרנסה ממכירת חלב וגבינה שמקורם בעדר העיזים שלהם שרעו בגבעות הירוקות של עין כרם.
זה מוציא את כל מה שהיה בתוכי,
היא אומרת. "אני מאוד נהנית לדבר על העבר".
הודות לכך שבזמן הביקור בבתים ממשיכה להתנהל בהם שגרת היומיום של חיי משפחה ועבודה, זוכים המבקרים לחוויה אותנטית נדירה. "הבית שלי לא נוצר במיוחד לתיירים. אני חיה כאן, אך מדי פעם אני פותחת את דלתי למבקרים", אומרת רות חביליו, אומנית בעלת סטודיו לאריחי קרמיקה מצוירים, השוכן בצמוד לבית האבן המשופץ שלה בעין כרם. רות מארחת קבוצות ומספרת להן על האומנות שלה ואפילו על הוריה שנישאו בדיוק ביום בו פרצה מלחמת העצמאות.

המחירים לסיורים בבתים נעים בין 30 ש"ח לאדם ל- 200 ש"ח לאדם ומעלה, בהתאם לפעילות ולמספר האנשים. למידע נוסף ולהזמנות, שלחו מייל ל-Nashim.jerusalem@gmail.com או טלפנו 02-6298154 או 054-2550505. אנא צרו קשר עם המארחות כאן.

רוח כדים – מדרחוב נחלת שבעה

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
מדרחוב נחלת שבעה הוא אחד המקומות הקסומים בירושלים, שהכי כיף להסתובב בהם ולשוטט בין הגלריות והחנויות הרבות. שם, ברחוב יואל סלומון, בולטת במיוחד גלריה מסקרנת אחת עם שני שמות, לא פחות. על הדלת קבוע השלט "רוח כדים", אך הבניין נושא דווקא את השלט "8 ביחד". במבט ראשון אפשר לחשוב שמישהו התבלבל, אך ברגע שנכנסים, מבינים שהגלריה אכן מתהדרת בשני שמות, בעקבות איחוד הכוחות המרגש שהתרחש לאחרונה בין שני קואופרטיבים של אומני קרמיקה, הנמנים בין העסקים הוותיקים במדרחוב.
בזכות האיחוד אנו מתגאים כיום במגוון רחב יותר ובעבודות איכותיות יותר,
אומרת ססיליה לינד, אומנית שהצטרפה ל-8 ביחד לפני שלוש שנים והיא כיום אחת מ-15 האומנים של הקואופרטיב המשותף החדש. "אנחנו מתרגלים לעבוד יחד וממתגים את עצמנו מחדש".

במשך קרוב לשלושים שנה, רוח כדים ו-8 ביחד היו שתי גלריות נפרדות משני עברי רחוב יואל סלומון, שנוהלו על ידי שתי קבוצות שונות של אומנים מקומיים. בינואר הם התאחדו ואומני 8 ביחד עברו לרוח כדים, הביאו עימם כמובן את יצירות הקרמיקה שלהם ולא שכחו גם את שלט הגלריה.  

האומנים שבקבוצה מגיעים מכל רחבי הארץ וגילם נע בין 28 ל-84. הם עדיין מתוודעים זה אל זה, אבל אומרים כי קואופרטיב גדול יותר יסייע להם להציג את עבודותיהם ולשמור על מחירים שווים לכל נפש.  הקואופרטיב מאפשר לאומנים לחלוק את הוצאות השכירות, ניהול הגלריה והוצאות אחרות כגון שיווק והנהלת חשבונות. כל אומן עובד בגלריה כמה ימים בחודש, ובימים האחרים הוא חופשי ליצור בסטודיו שלו. הם נפגשים פעם בחודש לארוחה משותפת כדי להכיר זה את זה ולדון בלוגיסטיקה של ניהול הגלריה.
הפכנו לקהילה ואנו תומכים זה בזה,
אומרת ססיליה, שגרה במושבה היוונית ויוצרת בסטודיו שבביתה.  

פריטי הקרמיקה בגלריה כוללים מגוון עבודות, החל מהחנוכייה הייחודית בצורת אריה של בוריס כץ, ועד הקערות בעיטור טווסים של אמנון ישראלי וגביעי הקידוש בכחול ולבן של רותי סימון. עבודותיה של ססיליה כוללות סט של כלי תה עם פסים ודוגמאות, הטבועים בחמר וצבועים בירוק ובכחול.
העבודה מודרנית, אבל נותנת כבוד לעיר,
אמרה ססיליה, כאשר פגשנו אותה בעבודתה בגלריה באחד מימי שישי. "זוהי אומנות עתיקה, אבל ניתן להשתמש בה בצורות חדשות. זה בדיוק כמו שבונים בניין חדש בירושלים, הבניין מודרני אבל משתמשים באותו סוג אבן ובאותה אדריכלות כמו כניסות בצורת קשת".
לדברי רותי סימון, הצבעים בעבודתה שואבים את השראתם מהאבן הלבנה של בנייני ירושלים ומהשמיים הכחולים שמעליה. היא גם משלבת רימונים, ענבים ופירות מקומיים אחרים בעיצוביה.

"ירושלים בהחלט משפיעה על עבודתי", מספרת רותי, שנולדה אומנם באשקלון אך חיה ועובדת בבית אבן עתיק בשכונת נחלאות בירושלים זה יותר משלושים שנה.

אך לא רק העיר משפיעה על עבודתה, אלא גם התושבים והמבקרים שהיא פוגשת לעיתים קרובות כאשר מגיע תורה לעבוד בגלריה.
"זהו באמת מפגש אינטימי בין האומנים לבין האנשים שמגיעים לגלריה", אומרת רותי. "אני מקבלת מהם אין סוף השראה ורעיונות". אנחנו בטוחים שהיא תשמח לפגוש גם אתכם.

המלך דוד מתעורר לחיים

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
נער אדמוני רועה צאן בשדה ירוק מנוקד עצים. נעימת החליל וגבעות הסלע המשתפלות של הרי יהודה משמשות לו כרקע. כך נפתח " המלך דוד", חוויית הלילה החדשה במוזיאון מגדל דוד בעיר העתיקה בירושלים. חגיגה רב-חושית של צלילים ומראות, ההופכת את חומות האבן בנות אלף השנים לאולם קולנוע מרהיב ביופיו. חמישה ימים בשבוע, לאחר שקיעת השמש, דוד וסיפורו מתעוררים לחיים במצודה מתקופת הצלבנים, באמצעות 18 מקרני לייזר ו-20 רמקולים.

סיפור חייו המסעיר של דוד המלך, שהפך מרועה פשוט למלך, מלווה במופע בהקרנת מאות יצירות אומנות על חומות המצודה, יצירות אשר נוצרו לאורך כל ההיסטוריה, הפכו את דוד לדמות נצחית וחקקו את שמו לעד בעולם האומנות. וכך נהנים הצופים מעשרות יצירות בהן מככב דוד, וביניהן כמובן פסל דוד המפורסם של מיכאלאנג'לו העשוי שיש, וציורו של שאגאל שבו דוד מחזיק נבל.
הרעיון שלי היה לקחת את האנשים לסיור בגלריית אומנות,
אומרת רנה סיון, ארכאולוגית המוזיאון ואוצרת המופע. "כאשר מתבוננים ביצירות אומנות מעוררות השראה אלו, אנשים יכולים להתרשם באופן שונה ולראות את ההערכה השונה שאנשים רחשו כלפי דוד".

רנה, שיצרה עוד קודם לכן את "החיזיון הלילי", מופע הצלילים והמראות של המוזיאון המגולל את סיפורה של ירושלים, רצתה להציג תמונה מלאה ואמיתית על דוד.

לדבריה,
דוד הוא לא רק מלך, הוא גם מוזיקאי, משורר, והוא מאוד מאוד אנושי.
אולם יצירת תמונות קרובות למציאות של דוד ושל דמויות היסטוריות אחרות המאירות את החומות לא הייתה מלאכה פשוטה כלל וכלל. רנה רצתה שהתיאורים יהיו מדויקים מבחינה היסטורית בכל פרט ופרט, החל מהבגדים שלבשו הדמויות ועד צורת הליכתן.
וזה קשה מפני שיש לנו מעט מאוד ראיות וממצאים ארכאולוגיים מתקופת דוד המלך,
אומרת רנה.
היא הקדישה חודשים רבים כדי לחקור אילו צבעי בגדים היו באותה תקופה באזור, במטרה לתאר את דוד ואת הדמויות האחרות בביגוד אותנטי. בנוסף, היא סרקה אוספי מוזיאונים מרחבי העולם כדי למצוא הוכחות ויזואליות לאירועים ההיסטוריים הקשורים לדוד. לדוגמה, היא מסתמכת על חריטות אבן שנמצאו במצרים כדי לדעת כיצד נראו הפלשיתים שמולם נלחם דוד בקרב.
" כך ידעתי בדיוק כיצד הם הלכו ומה לבשו". המטרה של רנה הייתה ליצור מופע שיפנה למגוון קהלים. לדבריה, כל אחד יכול למצוא משהו שידבר אליו במופע הזה, החל מיופי, היסטוריה, אומנות ועד אקשן. כאשר רנה לקחה את נכדה בן ה-7 לראות את המופע, היא מספרת ש"העיניים שלו נפערו בתדהמה והוא היה מרותק לצלילים ולמראות", ואז היא ידעה שעבודתה נשאה פרי וחזונה התממש.

מחירי כרטיס למופע "המלך דוד" – 55 ש"ח למבוגר, 50 ש"ח לאזרח ותיק ו-45 ש"ח לילדים בגילאי 18-3. מחירי כרטיס משולב למוזיאון ולמופע–  70 ש"ח למבוגר, ו-55 ש"ח לאזרחים ותיקים ולילדים.

מנווטים בירושלים ומגלים רמזים חבויים

May 23rd, 2017Category: רומנטי
לפני עשר שנים, מדריך טיולים בירושלים פנה לטלי קפלינסקי טרלו, מורה מנוסה ואשת חינוך בלתי פורמלי, וביקש ממנה לארגן משחק חפש את המטמון לקבוצת תיירים שכבר ראו כמעט את הכול בעיר. טלי יצרה מסלול שלקח את המבקרים לסמטאות הפחות מוכרות של נחלאות ושילב סיפורים מרתקים על השכונה ההיסטורית הזו, הסמוכה לשוק מחנה יהודה.

"המשחק הפך לגולת הכותרת של הטיול שלהם", אומרת טלי. בעקבות ההצלחה, מדריך הטיולים ולקוחות נוספים החלו לבקש מטלי לפתח עוד משחקים של חפש את המטמון ברחבי ירושלים.

אדום או לבן?

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
מקום אלגנטי שבו אנשים יוכלו לבלות באווירה אינטימית. זה היה החלום של מארק ג'אם שהוביל אותו לפתוח את בר היין רד אנד וייט בלב ירושלים בשנה שעברה.
יין הוא רק האמצעי,
הוא אומר. "החיים בעיר הזו יכולים להיות לא קלים לפעמים, עם כל הצפיפות וההמולה, ואנשים צריכים למצוא לעצמם את הפינה השקטה בה יוכלו לקחת פסק זמן מהכול".

הבר נמצא ברחוב שלמה המלך, לא רחוק מקניון ממילא ולאורך הגבול שפעם חילק את העיר בין ישראל לירדן בין השנים 1949 ל-1967. ומה בתפריט? כל מה שצריך. יין, גבינות, מוזיקת ג'ז ושיחה טובה. התקרה הגבוהה, החלונות הגדולים והנרות שעל כל שולחן מוסיפים לתחושת האינטימיות במקום.  

מארק נהנה לארח את כולם, אך כשמגיעים זוגות אל הבר זה מרגש אותו במיוחד.
אני אוהב כשמגיעים אלינו זוגות, לדאוג להם ליין ואוכל טוב ולתת להם פשוט זמן איכות,
אומר מארק. "זה באמת משמח אותי, ליצור להם חוויה טובה ביחד".

מארק הוא גם הברמן והמלצר היחיד במקום. הוא בוחר את כל היינות בעצמו, בעיקר מיקבים מרחבי הארץ. ניתן להזמין יין בבקבוקים או בכוסות ממכונה למזיגת יין תוצרת איטליה. הוא מגיש גבינות גורמה מרמת הגולן ומכין את כל האוכל בעצמו. התפריט כולל לזניה עם גבינת עיזים, רוטב עגבניות טריות ופטריות; פלטת גבינות; וזיתי קלמטה. תוכלו גם ליהנות מקפה איכותי מפולים שנקלו במקום ע"י מארק.
אני טיפוס מהדור הישן,
הוא אומר. בר רד אנד וייט פתוח מדי ערב מהשעה 6 בערב ועד אחרון הלקוחות. "לפעמים אני סוגר בשעה 11 ולפעמים ב-2 לפנות בוקר, אומר מארק, ומוסיף שכדאי להזמין מקום מראש.

כשפגשנו אותו באחד מהערבים של חודש מארס, הוא דיבר על תוכניותיו להוסיף שולחנות בחוץ על המדרכה כשיתחיל להיות חמים יותר בערבים, וכי הוא מתכנן להישאר פתוח במהלך חג הפסח.

"אבל אגיש רק יין בפסח", הוא אומר ומסביר כי יסגור את המטבח הכשר של הבר במהלך החג. "אני אוהב פשטות. חוץ מזה, כשיש כל כך הרבה מסעדות פתוחות בירושלים במהלך החג, ואחרי כל כמויות האוכל העצומות בליל הסדר והארוחות הגדולות המוגשות לאורחים בבתי המלון, ערב שקט שבו לוגמים רק יין יהיה בילוי מושלם. ולא משנה כמה אנשים באים, חשוב לי לפתוח את הבר. אפילו אם זוג או אדם אחד בערב ייהנה מהבילוי כאן, אני עשיתי את שלי". ואנחנו עשינו את שלנו. כיף לגלות מקום כזה!

רד אנד וייט נמצא ברחוב שלמה המלך 8. פרטים בטלפון: 02-645-1212 או בפייסבוק
https://www.facebook.com/Red-White-Wine-Bar-Store-1110819165660520/?ref=br_rs

סמטאות שוק מחנה יהודה

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
הקסם מתחיל בסמטאות של שוק מחנה יהודה. מאחורי דלת תמימה למראה החבויה בין דוכני השוק, מתגלה גרם מדרגות המוביל למטבח מודרני עם חלונות רחבי ידיים, המשקיפים על המוכרים והקונים בדוכני השוק ההומה. ובפנים ההתרחשות בעיצומה. חציל נצלה על להבה, כרוב סגול מושרה במים, וקעריות מלאות במגוון עשבי תיבול קצוצים טריים עומדות על השיש.

זהו האטלייה של טלי פרידמן, נעים וטעים להכיר. משמעות המילה "אטלייה" בצרפתית היא סדנה, בית מלאכה. ואכן, סטודיו בישול מרתק זה במחנה יהודה מארח קבוצות מבקרים הנהנות ממגוון סדנאות קולינריות, ולומדות לא רק על מסורות ומתכונים אותנטיים מהמטבח הירושלמי העשיר, אלא גם על אופן הכנת מנות עם מיטב תנובת השוק. בנוסף לסדנאות הבישול, האטלייה מציע גם סיורים בשוק, טעימות יין ואוכל, וארוחות שף הכוללות 11 מנות המוכנות לעיני הסועדים.
רציתי להראות לאנשים שהשוק הוא מקום מרתק, מקום שבו ניתן לטעום אוכל גורמה, אבל הוא עדיין שוק אותנטי, שבו אנשים קונים פירות, ירקות ולחם מדי יום,
מסבירה השפית טלי פרידמן, שפתחה את האטלייה שלה בשנת 2009, עוד לפני שסצנת האוכל בארץ עשתה כותרות בכל העולם. טלי, שלמדה בישול בפריז ובישראל, גדלה ליד השוק ואומרת כי מאז ומתמיד לשוק הייתה השפעה על הבישול שלה. היא עבדה בכמה מהמסעדות המובילות בעיר, אך תמיד ניסתה לשלב את סגנון הבישול של סבתה המבוסס על ירקות, בשר ודגים טריים שנקנו במחנה יהודה.

כאשר טלי התחילה ללמד בישול לפני יותר מעשור, היא מצאה את עצמה לעיתים קרובות מביאה תלמידים לשוק ומלמדת אותם כיצד לבחור את המרכיבים הטריים הטובים ביותר.
תמיד הלב משך אותי בחזרה אל השוק,
אומרת טלי. וכך היא התחילה לערוך סיורים קולינריים לתיירים ולאחר מכן פתחה את האטלייה.

בשנים האחרונות, שוק מחנה יהודה נעשה פופולארי במיוחד, וכיום הוא שופע עשרות ברים ומסעדות, לצד מאפיות, קצביות, דוכני ירקות ותבלינים. גם האטלייה הפך למוקד משיכה מרכזי בשוק ומתקיימות בו סדנאות בישול כמעט מדי יום.

רוב הזוגות והקבוצות הקטנות בוחרים לצאת לסיור בשוק ולאחר מכן לוקחים חלק בסדנה קולינרית שבה הם מכינים ונהנים מארוחה בת שש מנות בליווי יין מקומי משובח, כשהם יושבים סביב שולחן גדול במטבח האטלייה או על הגג.
האורחים נהנים מארוחת גורמה,
אומרת טלי, "ובמקביל מגלים נדבכים מרתקים על חיי האנשים בשוק".

להזמנת סדנאות וסיורים מותאמים אישית לזוגות או לקבוצות קטנות, פנו לאטלייה של טלי פרידמן.

טעימות יין וסיורים באווירה רומנטית

May 23rd, 2017קטגוריה: רומנטי
נדמה שמאז ומתמיד היא הייתה שם, בולטת בקו הרקיע של ירושלים ומהווה אבן דרך בתולדות העיר. ולמרות שכנפיה של טחנת הרוח המיתולוגית במשכנות שאננים לא הסתובבו במשך למעלה ממאה שנים, משכנות שאננים, שהייתה השכונה היהודית הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות העיר העתיקה, הפכה עם השנים לאחד המקומות הרומנטיים בעיר. כמעט בכל יום ניתן לראות זוגות נרגשים עומדים למרגלות טחנת הרוח ומצטלמים לאלבום החתונה שלהם.

בשנת 2012 שוחזרה הטחנה, ומאז הכנפים שוב מסתובבות למשב הרוח ומחדשות את ימיהן כקדם.

על רקע הנופים המרהיבים של העיר העתיקה והגבעות מסביב, משכנות שאננים מהווה יעד אטרקטיבי במיוחד עבור המבקרים הרבים בעיר, במיוחד לזוגות הרוצים להעביר יום של כיף באחד האתרים המיוחדים בעיר, או פשוט מחפשים מקום מתאים לטיול רומנטי לילי.

בטחנת הרוח ניתן ליהנות משפע של אטרקציות ופעילויות חווייתיות: סומליירים מיקבי ירושלים מעבירים סדנאות יין מרתקות, בהן תוכלו ליהנות בין היתר מטעימות יין ולשוחח עם אנשי היקב. תוכלו כמובן גם לרכוש בקבוק יין הביתה. הסדנאות מתקיימות בכל יום חול בין השעות 19:00-10:00, או ביום שישי בין 14:00-10:00.

לאחר הטעימות, אתם מוזמנים להצטרף לסיור מודרך בטחנה, ללמוד כיצד פועלת טחנת הרוח ולגלות סוף סוף את האמת – האם טחנת הרוח אכן טחנה קמח. הטחנה נבנתה בשנת 1858 על ידי הנדבן יהודי בריטי משה מונטיפיורי, במטרה לפרנס את תושבי השכונה העניים. טחנת הרוח אכן טחנה חיטה לקמח עבור חקלאי האזור, אולם לאחר 18 שנים הופסקה פעילותה. אז החלו להתפשט שמועות כאילו היא מעולם לא עבדה ואף לא נבנתה לשם כך. אפילו המשורר יהודה עמיחי כתב
הטחנה הזאת מעולם לא טחנה קמח, היא טחנה אוויר קדוש.
לאחר פרויקט שיקום נרחב במימון קרן ירושלים, שהיה כרוך בהטסת מומחים לטחנות רוח מאירופה, הטחנה נעשתה שוב פעילה ושוקקת חיים.
המבקרים בטחנה יכולים גם להשתתף במשחק בסגנון חדר בריחה הנערך בתוך הטחנה ומסביבה. המשחק מתאים לזוגות ולקבוצות גדולות.
וגם מבלי שתבחרו באחת מהאטרקציות הנהדרות במקום, תוכלו פשוט ליהנות מטיול ערב רומנטי בשכונה הקסומה הזו, להתרגע בגנים הפסטורליים ולנשום את הנוף. ומי מכם שמתכנן להציע נישואין – אין מקום מושלם מזה!
שלח